Depresyon

Depresyon

Depresyon (ruhsal çökkünlük) bir kişide uzun bir süre boyunca sıklıkla üzüntü, isteksizlik, iştahsızlık ve hareketsizlik gibi belirtiler görülen bir ruhsal hastalıktır. Depresyon uygun ilaçlar veya davranış tedavisiyle etkili biçimde düzeltilebilir.

Belki şimdiye kadar farkına varmamış olabilirsiniz ama depresyon toplumda en sık görülen hastalıklardan biridir. Türkiye’de bütün toplum içinde depresyon görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yaklaşık olarak %10 kadardır. Eğer sizde depresyon durumu varsa günlük işlerinizi yapmanız etkilenebilir ve işinizdeki üretkenliğiniz azalabilir. Depresyon yüzünden başka kişilerla aranızdaki ilişkiler bozulabilir ve vücudunuzda bazı başka bedensel hastalıklar ortaya çıkabilir.

Depresyon Neden Olur?

Depresyon toplumsal, mesleki veya sosyal yaşam kaynaklı sorunlara karşı vücudunuz tarafından ortaya çıkarılan geçici bir tepkidir. Vücudunuz bu sayede ruh ve beden sağlığınızı bir dengede tutmaya çalışır fakat zaman içinde depresyon ortadan kalkmazsa veya uygun biçimde tedavi edilmezse sorunlar giderek ağırlaşabilir.

Bazen bedensel hastalıklar sonrasında, bazı ilaçların yan etkisi olarak veya bir hastalığın tedavisi sırasında depresyon görülebilir. Örneğin tiroid bezi hastalıkları, beyinde görülen kitleler veya magnezyum, D vitamini ve triptofan eksiklikliği depresyon nedeni olabilir. Depresyon başlamasıyla duygular ve ödüllendirme ile ilgili beyin bölümleri olaya karışır ve beyin içinde bazı hormon dengesizlikleri ortaya çıkar.

Depresyon Belirtileri

Sizde depresyon durumu varsa belirtileri çok farklı biçimlerde görülebilir, bazı ilgisiz gibi görünen sağlık sorunları depresyon belirtisi olabilir, bu yüzden uyanık olmasınız. Uzun süren üzüntü hali, gerginlik ve boşluk hissi, umutsuzluk, karamsarlık, huzursuzluk, değersiz olma duygusu ve suçluluk hissi varsa sizde depresyon olabilir. Ayrıca daha önce zevk aldığınız işleri yaparken aynı duyguları yaşamıyor ve unutkanlık, yoğunlaşma zorluğu ve gereksiz kararsızlıklar yaşıyorsanız sizde depresyon olduğu konusunda şüphelenmelisiniz.

Depresyon olan kişilerde uyku bozuklukları, uykuda kötü rüyalar görme ve özellikle sabahları çok erken uyanma görülebilir. İştah bozukluğu, yemek alışkanlıklarında değişiklik, hızlı kilo verme veya alma depresyonun başka belirtileridir. En sonunda aklınıza sık olarak ölüm ve intihar etme düşünceleri gelmesi sizde ağır depresyon olduğunu gösterir ve en kısa zamanda bir psikiyatri uzmanına başvurmalısınız.

Depresyon Tedavisi

Depresyon belirtileri ağır bir durumu göstermiyorsa önleyici yöntemler ile kısa sürede normal yaşama geri dönebilirsiniz. Aşırı iştahsızlık, eve kapanma, aşırı uyku, ölüm ve intihar düşünceleri olan ağır durumdaki depresyon için ilaç tedavisi gereklidir ve son yıllarda çok etkili ve yan etkisi az ilaçlar üretilmiştir. Bir psikiyatri uzmanına başvurarak kullanabileceğiniz bu ilaçlar depresyonda ortaya çıkan hormon bozukluklarını düzelterek tedaviye yardımcı olmaktadır.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...