Kızlık Zarı

Kızlık Zarı

Kız bebeklerin daha dünyaya gelmeden anne karnında oldukları dönemde diğer organlarla birlikte cinsel organları da gelişmeye başlar. Bu dönemde cinsellik organlarının girişi yani daha sonraları erişkin kadınlarda vajina olarak adlandırılan kısım kapalıdır. Bebek anne karnındayken zaman içinde burası açılır fakat buradan kaybolan dokular bir kalıntı bırakır. Bu kalıntı doğumdan sonra vajen girişini daraltan halka biçiminde bir deri katlantısı olarak görülür.

Vajinanın girişindeki bu yapıya halk arasında “kızlık zarı” denir ve bu biçimiyle insan sağlığı açısından bilinen herhangi bir görevi yoktur. Kızlık zarı örneğin kulak zarı gibi girişi tamamen kapatan bir yapı değildir. Böyle olduğundan kadınlarda belli bir yaşa geldiklerinde başlayacak olan adet kanamasının dışarı gelmesini engellemez.

Kızlık Zarının Yapısı

Kızlık zarı veya tıptaki adıyla “Himen” daha önce bahsettiğimiz gibi vajenin girişindedir, dışarıya çok yakındır ve vajinayı tamamen kapatmaz. Kızlık zarı aşağıda göreceğiniz gibi vajina girişinde parmaklarımızın arasında olduğu gibi bir deri katlantısından oluşur. Bu deri katlantısı çoğunlukla vajina girişinde halka gibi, bazen ortada deriden bir köprü olacak biçimde görülür.

Kızlık Zarının Yapısı
(Büyütmek için tıklayın)

Kızlık zarı bazı durumlarda çok kalın ve üzerinde çok küçük hatta bazen bir iğne deliği kadar açıklık olabilir. Bu delikten adet kanı geldiği için bu durum çoğunlukla kadın evlenmeden önce pek anlaşılamaz. Evliliğin ilk günlerinde cinsel ilişkinin olanaksız olması nedeniyle aile doktora başvurur. Bazen bu kadınlar yanlışlıkla kısırlık olduğu düşünülerek kısırlık tedavisi görebilirler. Bu durum muayene ile kolaylıkla anlaşılacaktır, çözüm için ise cerrahi yöntemlerle kızlık zarının uygun biçimde açılması yeterli olacaktır.

Bazen kızlık zarı vajinanın girişini tamamen kapatabilir, bu durum kız çocuğu büyüyüp adet görmeye başladığında sorun çıkarır. Böyle bir durumda ilk sorunlar kızın adetlerinin başlama döneminde görülür, adet dışarı gelmediğinden vajina ve rahim içinde birikmeye başlar ve giderek şiddetli karın ağrıları yaratır. Bu durumu göz önünde bulunduran doktorlar tarafından muayene ve ultrason yapılarak teşhis koymak kolaydır. Tedavi için kızlık zarı cerrahi yöntemlerle açılarak içerideki kan boşaltılır, bundan sonra zaman içinde cinsel organlar bilinen yapılarına döner.

Kızlık Zarı Cinsel İlişkiden Sonra Kanamayabilir

Kızlık zarı vajinanın girişinde bulunduğu ve girişini daralttığı için cinsel ilişki sırasındadaki gerilme ile kızlık zarı yırtılır ve yırtık içinden sızıntı biçimde geçici bir kanama olur. Bu kanamanın miktarı çoğu zaman bir pedi dolduracak kadardır. Bazı durumlarda bu kanama çok miktardadır ya da kızlık zarındaki yırtığa vajinadaki yırtıklar da eşlik edebilir. Özellikle cinsel açıdan deneyimsiz ve cinsel ilişkiden korkan kızlarda evliliğin ilk gecesinde ciddi kızlık zarı ve vajina yırtıkları oluşabilir. Bu durum oldukça önemlidir ve acil cerrahi müdahale gerektirebilir.

Toplumun büyük çoğunluğu bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadığından kızlık zarı konusunda bazen deneyimli kadınların bile yanılgıya düştüğü durumlar olmakta. Kızlık zarına toplumuzun büyük kısmında cinsel ilişki sırasında kanama yapması nedeniyle çok önem verilmekte. Kızlık zarı vajende dışarıya yakın bir yerde bulunur ve dikkatli bakılırsa kolaylıkla görülür.Bu zedelenme ile az veya çok kanama olur, böylece kızın daha önce bir cinsel ilişkiye girmediği ortaya çıkmış olur. Bir düğün günü sonunda yeni evli çiftin ilk gecesi sırasında kanama olmaması oldukça sık görülen bir durumdur.

Bu Konu Toplumda Büyük Sorunların Kaynağı

Anlatırken böyle basit bir olaymış gibi görünen bu durum Türkiye’de özellikle tutucu bir toplumun olduğu bazı bölgelerde aileler arasında büyük sorunlara neden olmakta. Böyle durumlarda çoğu zaman kızlık zarının esnek bir yapısı olduğu için cinsel ilişki sonrasında kanama olmadığı durum söz konusudur. Gerçekten vücuttaki benzer dokular ve organların olduğu gibi kızlık zarı da oldukça esnektir.

Kızlık zarı ayrıca her kadında aynı yapıda değildir. Bazen çok ince, bazen kalın ya da ortada köprü gibi bağlantılı bir biçimde olabilir. Bu nedenle ilk cinsel ilişki sonrasındaki kanama durumu da çok değişkenlik gösterir. Hatta bazen esnek yapısı nedeniyle cinsel ilişki olduğu halde kızlık zarı hiç zedelenmez. Böylece bir kızın köyde evde kapalı bir hayat yaşayıp erkek arkadaşı olmadığı halde ilk gece kanama olmaması durumunu anlamışsınızdır. Bu durum nedeniyle hiç bir suçu olmadığı halde evliliği sonlanan, ailesi tarafından kötü muameleye maruz kalan kim bilir ne kadar kız vardır.

Öneriler

Gördüğüz gibi kızlık zarının organ olarak önemli bir işlevi olmadığı halde sosyal açıdan değeri çok fazla. En azından toplumun nüfus olarak çoğunluğu evlilik öncesi cinsel ilişkiye karşıdır. Her ne kadar feminizm ve insan hakları akımları giderek güçlenmiş olsa da, toplumdaki bu tutuculuk şimdilik değişmeden devam ediyor. Eğitimli ve anlayışlı bireyler de olsalar toplumda hem erkek hem de kadınlarda bu konuda şaşırtıcı bir tutuculuk var. Bunun bir sonucu ise bir evlilik söz konusu olduğu zaman bu konuda aldatmacalar başlaması.

Arkadaşlıklar ciddileşip evlilik söz konusu olunca bu konuda ilk anda yalanlar daha sonra da gizlice kızlık zarının cerrahi yöntemlerle onarımı gibi müdahaleler gelir. Kızlık zarı onarımı çoğu zaman istenen sonucu verir yani ilk gecede kanama olur ve karşı taraf böylece kızlığın bozulduğunu düşünür. Bu biçimde belki bir kadının geleceği kurtulmuş olur ama bu yönteme başvurulmuş olması bir evliliğin daha ilk anda bir yalanla başlaması sonucunu doğuracaktır.

Evet ortada ciddi bir sorun olduğu kesin ve yakın bir zamanda çözülecekmiş gibi görünmüyor. Bu konuda da anlaşılan sorunun çözümü zamana kalıyor, toplumun eğitim düzeyi ve cinselliğe bakış açısının düzelmesini, kadınların toplumdaki yerinin yükselmesini beklememiz gerekiyor.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...