Koronavirüs Testi

Koronavirüs Testi

Koronavirüs hastalığı ortaya çıktığında etken olan virüsün genetik yapısının ortaya çıkarılması ve buna uygun tanı testlerinin üretilmesi çok zaman almadı. Günümüzde şüpheli bir kişide koronavirüs varlığının görülebilmesi için iki tür test kullanılabilir. Bu iki test arasında güvenilirlik, sonuç alma süresi ve fiyat konusunda oldukça büyük farklar vardır.

Koronavirüs hastalığı (resmi isimlendirme ile COVID-19) çok bulaşıcıdır ve toplumda büyük bir hızla yayılabilir. Bu yüzden koronavirüs hastalığı için risk altında bulunan ve hastalık belirtileri gösteren kişilere en kısa zamanda koronavirüs testi yapılmalıdır. Test sonucuna göre alınması gereken önlemler ve uygun tedavi planlanır. Böylece test sadece koronavirüs hastalığı olan kişiler için değil bütün toplum için çok önemlidir.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde şüpheli bir durumda koronavirüs testi yapılmasını gerektiğinde iki farklı türde test kullanılabilir. Bu testler sonuçta benzer biçimde bir kişinin koronavirüs hastalığı olduğunu gösterecektir fakat testler arasında bazı yönlerden farklılıklar vardır. Bu nedenle bu testlerin sonucu değerlendirilirken bu farklılıklar unutulmamalıdır.

Koronavirüs DNA Testi

Koronavirüs DNA testinde (resmi ismiyle Koronavirüs DNA PCR Testi) şüpheli kişiden alınan örnekte etken koronavirüse (SARS-CoV-2) ait tanımlayıcı genetik özellikler saptanır. Bu test yapılırken burundan veya ağızdan üzerinde pamuk bulunan bir çubuk ile örnek alınır ve özel bir saklama çözeltisi içinde tetkik için genetik laboratuarına gönderilir.

Koronavirüs DNA testi yapılması için burun veya ağızdan sürüntü alınır.

Koronavirüs DNA testinin sonucu genetik laboratuarında oldukça karmaşık ve tamamlanması üç gün kadar sürebilen işlemler sonrasında elde edilir. Bu test şüpheli kişilerde koronavirüs varlığı konusunda kesine yakın bir sonuç verir, yani bu testin sonucunun pozitif çıkması koronavirüs hastalığı için çok güçlü biçimde tanı konulmasını sağlar. Koronavirüs DNA testi negatif çıkarsa şüpheli kişilerde belli bir süre sonra test tekrarlanabilir.

Koronavirüs Antikor Testi

Koronavirüs antikor testi serolojik testler sınıfına girer ve kandan alınan örnekte etken koronavirüse karşı vücudun ürettiği bağışıklık sistemi molekülleri (yani antikorlar, IgG ve IgM) aranır. Bu test kullanımı kolay kitler biçiminde üretilir, sonuç alınması on dakika gibi kısa bir zamanda olabilir ve fiyatı yüksek değildir. Bu test için gereken az miktardaki kan örneği parmak ucundaki deride özel bir araçla açılan küçük bir delik ile elde edilir.

Koronavirüs antikor testi yapılması için parmaktan bir damla kan alınması gereklidir.

Bir virüs insan vücuduna girdiğinde bağışıklık sistemi hemen karşılık vermeye başlar. Bağışıklık sisteminin bu tepkisi kanda “antikor” denilen özel moleküllerin düzeylerinin yükselmesini sağlar. Koronavirüs antikor testi kanda bulunan antikor düzeyini serolojik yöntemle ölçtüğü ve insanların bağışıklık sisteminin çalışmasında farklılıklar olabildiği için bu testin hata payı yüksektir. Bu test dünyada çok sayıda ülkede farklı şirketler tarafından üretilmekte ve bazı kitlerin doğruluk oranı %50 düzeyine kadar düşebilmektedir.

Bu testin negatif çıkması yani vücuda girmiş virüs varlığını göstermemesi koronavirüs hastalığı olmadığını göstermez. Bu nedenle koronavirüs antikor testinin şüpheli durumlarda belli aralıklar ile tekrarlanması gerekebilir. Bunun yanında geçmişte salgın yapmış olan başka bir koronavirüs türü ile oluşan hastalık (SARS) geçirmiş kişilerde bu test yanıltıcı biçimde pozitif sonuç verebilir.

Koronavirüs Testi Nerede Yapılır?

Türkiye’de koronavirüs testi Sağlık Bakanlığı tarafından seçilmiş uygun koşulları sağlayan devlet hastaneleri veya özel hastanelerde ilgili doktorun istemi olması koşuluyla ücretsiz olarak yapılmaktadır. Koronavirüs hastalığı tanısı için çoğunlukla DNA testi tercih edilse de çabuk sonuç alınması gereken durumlarda antikor testi yapılabilir.

Koronavirüs testi sonucunda virüs varlığı tespit edilirse Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, takip ve tedavi önceden belirlenmiş tam teşekküllü devlete bağlı veya özel pandemi hastanelerinde yapılmalıdır.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...