Korunmasız Cinsel İlişki Olursa

Korunmasız Cinsel İlişki Olursa

Bir eğlence mekanında karşı cinsten çok çekici biriyle tanıştınız, olaylar çok hızlı ilerledi ve kendinizi bir anda bu kişiyle yatakta buldunuz. Bu ani ve önlem almadan yapılan cinsel ilişki hayatınızı karartabilir! Gerçekten öyle mi?

Yaşantımızda her zaman sürprizler ve fırsatlar karşımıza çıkabilir. Bunlar sadece iş yaşamında veya aile içinde değil bazen karşı cins ile arkadaşlıklarımız sırasında olur. Böyle sıradışı teklifleri kabul etmek için fazla düşünme şansımız olmayabilir. Bu riskli fakat eğlenceli ve heyecanlı görünen fırsatları kabul etmezseniz yaşantınız boyunca çok pişman olabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişki olduğunda korkulacak iki sağlık sorunuyla karşılaşabiliriz; istenmeyen gebelik ve cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar. Evet, eğlenceli, heyecanlı hatta riskli işleri yapalım fakat bu sırada her zaman bir “B” planımız olmalı.

İstenmeyen Gebeliğin Önlenmesi

Sağlıklı bir çiftin gebelik olma şansı bir adet dönemi için %10 kadardır, yani korunmasız ilişkide bulunan 10 çiftten sadece birinde gebelik görebiliriz. Kadınlarda gebelik olma şansı özellikle yumurtlama günlerine yakın zamanlarda çok artar. Bu nedenle yumurtlama gününün ne zaman olduğuna karar vermemiz gerekli. Yumurtlama bir ay kadar sonra olması gereken adetin tahmini tarihinden 14 gün geri gidilerek bulunabilir. Özellikle yumurtlama gününe yakın dönemde cinsel ilişki sonrası gebelik oluşması oldukça büyük bir olasılık ve bunu engellemenin bir yolu var.

Beklenmedik bir zamanda olan bir cinsel ilişki sonrası gebelik oluşmasını engellemenin en uygun yolu “ertesi gün hapı” kullanmaktır. Ertesi gün hapı yüksek doz hormon içerir ve böylece gebeliğin rahim içine yerleşmesini engeller. Günümüzde piyasada bulunan ertesi gün hapı ilişkiden sonraki en yakın zamanda veya en geç beş gün içinde tek doz olarak kullanılır. Bu hap gebelik oluşmasını çok büyük bir olasılıkla engeller fakat yine de bir sonraki adet olması beklenen günlerde gebelik testi yapılmalıdır. Ertesi gün hapı almak için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı başvurmanız ve reçete almanız gerekli.

Cinsel İlişki ile Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki sonrası en sık görülen hastalıklardan biri idrar yolu iltihaplarıdır. Bu hastalığın belirtileri sık idrar, idrar yaparken yanma ve kasık ağrısı olabilir. Hastalığın tanısı için idrar tetkiki ve idrar kültürü gerekebilir. İdrar yolu iltihaplarını azaltmak için ilişki sonrası hemen tuvalete gidip mesanenizi boşaltılmanız ve sonraki bir gün boyunca bol su içmeniz işe yarayabilir. İdrar yolu iltihaplarının tedavisi uygun antibiyotikler ile kolayca yapılabilir. Tekrarlayıcı durumlarda hastalığın nedenini anlamak için daha fazla araştırma gerekebilir.

Cinsel ilişki sonrası kadınlarda sık görülen bir başka hastalık vajina iltihapları yani vajinitlerdir. Vajinadan gelen pis kokulu, kötü renkli akıntı, vajina etrafında kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler bu hastalığı gösterebilir. Kadınların, bu hastalığın kesin tanı ve tedavisi için bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olması gereklidir.

Gonore (Bel soğukluğu) günümüzde nadir görülse de cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse tehlikeli sonuçları olabilen bir iltihap hastalığı olduğu için önemlidir. Bu hastalık cinsel ilişkiden yaklaşık bir hafta sonra erkek ve kadında önce idrar yolları veya vajinada akıntı, idrarda yanma gibi belirtiler verir. Tedavi yapılmazsa mikroplar uzun dönemde cinsel organlardan kana karışarak, eklemler hatta kalp gibi organları etkilemeye başlar. Gonore hastalığının kesin tanısı mikrobun olduğu düşünülen vajina, ağız içi veya anüs gibi yerlerden özel bir fırça veya pamuklu çubuk ile alınan örnekler ile yapılabilir. Hastalık tanısı konulunca tedavisi antibiyotikler ile kolayca yapılabilir. Tedavinin basit olması yüzünden bazen doktorlar kesin tanı olmadan antibiyotikler ile tedavi önerebilir.

Bu hastalıklar yanında nadir görülen diğer hastalıklar konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlara örnek olarak, sifiliz (firengi), AIDS (HIV enfeksiyonu) veya genital siğilleri (HPV infeksiyonu) verebiliriz. Bu hastalıklar için özellikle yabancı uyruklu arkadaşı olan ve çok sık cinsel ilişki yaşayan kişiler taşıyıcı olabilirler. Bu hastalıkların kesin tanısı ve tedavisi zor olabilir, bu yüzden en ufak bir şüpheli durumda bir uzmana başvurmanız çok iyi olacaktır.

Daha Sonrası İçin Öneriler

Belki en doğrusu hem erkek hem de kadınların yanlarında kondom taşıması olacak. Cinsel ilişkiler sonrasında hem gebeliği hem de iltihap hastalıklarını engellemek için kondom (prezervatif) kullanabilirsiniz. Tam tanımadığınız veya geçmişini bilmediğiniz, özellikle yabancı uyruklu kişiler ile cinsel ilişkiden kaçınmanızı öneririm. En iyisi uzun süreli ilişkilerdir, böylece her iki taraf birbirini iyice tanımış olur. Bu hem karşı cinse bakış tarzınızın olgunlaşmasını hem de gördüğünüz gibi sağlık açısından bir çok beladan kurtulmanızı sağlayacaktır. Son olarak şüpheli bir cinsel ilişki olursa hemen sonrasında kadınsanız bir kadın hastalıkları uzmanına veya erkekseniz üroloji uzmanına başvurmanız çok akıllıca olacaktır.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...