Kuduz Aşısı

Kuduz Aşısı

Kuduz hastalığının tedavisi olmadığı için bu ölümcül durumdan sadece kuduz aşısı olarak korunabilirsiniz. Kuduz aşısı evcil hayvanlara, hayvanlarla yakın teması olan meslek sahiplerine ve şüpheli hayvan saldırısına uğramış kişilere uygulanır.

Kuduz aşısı dünyada ilk kez 1885 yılında Fransa’da mikroplarla ilgili devrim yaratan çalışmaları olan mikrobiyoloji uzmanı Louis Pasteur tarafından başarıyla uygulanmıştır. Kuduz aşısının başarıyla kullanıma geçmesi modern tıbbın ilk başarılarından biriydi ve bu koruyucu yöntem ölümcül kuduz hastalığından koruyarak çok sayıda insanın yaşamını kurtardı.

Günümüzde kuduz aşıları “hücre kültürü” denilen yöntemle üretilmektedir, bu sayede aşının etkisi çok güçlü ve yan etkiler çok az görülür. Dünyanın değişik ülkelerinde değişik hücre kültürü teknolojisi ile aşılar üretilse de bunların koruyucu etkileri yaklaşık olarak eşittir. Kuduz aşısı sokakta yaşayan veya evcil memeli hayvanlara, hayvanlarla yakın teması olan veteriner, hayvan bakıcısı gibi meslek sahiplerine ve şüpheli hayvan saldırısına uğramış kişilere uygulanır.

Kuduz Aşısı Nasıl Yapılır?

Kuduz hastalığından korunma veya tedavi yöntemleri ilgili kanunlar ve Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yönergesi ile kesin olarak tespit edilmiştir. Böylece bütün ülkede aynı tedavi ve aşılama protokolu uygulanır. Bu nedenle size önerilen kuduz aşısı takvimine uymamanız kanun önünde suçlu duruma düşmenize neden olacaktır.

Şüpheli bir hayvan temasından sonra kuduz aşısı günümüzde Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği protokole göre toplam dört dozda yapılır. İlk aşı yapılan güne 0 denirse, üçüncü, yedinci günlerde birer doz ve 14-28 günler arasında bir doz aşı yapılır. Kuduz aşısı kas içine yapılan bir aşıdır ve çoğunlukla üst koldaki kas (deltoid kas) içine yapılır. Hayvan ısırması derinse ve tetanus hastalığı riski olduğu düşünülüyorsa kuduz aşısının ilk dozuyla birlikte diğer üst koldaki kas içine tetanus aşısı yapılır.

Kuduz hastalığı şüphesi olan bir hayvan saldırısında ciddi yaralar oluştuysa veya bağışıklık sisteminizi etkileyen bir hastalığınız varsa kuduz aşısı protokolü değiştirilir, tedaviye başka ilaçlar eklenir.

Veterinerlik, hayvan bakıcılığı gibi mesleğiniz gereği hayvanlarla yakın temasınız gerekiyorsa veya dünyada riskli bir bölgeye yolculuk yapacaksanız kuduz aşısı bir hafta arayla iki dozda kas içine yapılır. Kuduz aşısı mesleki riskin devam ettiği süre içinde iki yılda bir tek doz olarak tekrarlanmalıdır.

Kuduz aşısı yapıldıktan sonra kuduz hastalığına karşı 1-2 yıl koruma sağlayabilir. Kuduz aşısının etkisi anlamak için altı ayda bir kuduz antikor testi yapılabilir. Kuduz antikor durumu yeterli değilse ve kuduz hastalığına karşı koruma gerekiyorsa kuduz aşısı tekrar yapılmalıdır.

Kuduz Aşısı Yan Etkileri

Kuduz aşısının en sık görülen yan etkileri aşı yerinde hassasiyet, kızarıklık, şişlik, kaşıntı veya ağrı olmasıdır. Bunun yanında baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı, kas ağrıları ve baş dönmesi görülebilir. Kuduz aşısından sonra nadiren döküntü, eklem ağrısı, ateş görülebilir. Çok nadir ve geçici olarak bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi yüzünden kas güçsüzlüğü veya diğer adıyla Guillain-Barre sendromu görülebilir.

Kuduz Aşısı ve Alkol Alınımı

Kuduz aşısı yapılırken geleneksel olarak aşı yapıldığı dönem içinde alkol alınmasının sakıncalı olduğu söylenir. Günümüze kadar yapılan çok sayıda bilimsel araştırma sonucunda düzenli olarak ortalamadan fazla alkol alan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıfladığı gösterilmiştir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda kuduz aşısı yapıldıktan sonra vücutta koruyucu antikor oluşumun daha az olacağı beklenmelidir.

Bu yüzden kuduz aşısının uygulanma süresi içinde alkol alarak tedavisi olmayan ölümcül bir hastalık olan kuduz hastalığından korunma şansınızı azaltmayın. Sonuçta alkol alınımının durdurulması sadece kuduz aşısı değil, hasta olduğunuz veya aşı yapılması gereken her zaman için uygun bir davranış olacaktır.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...