Orgazm Takliti Yapmak Çok Zor!

Orgazm Takliti Yapmak Çok Zor

Kadınların cinsel dünyaları çoğu zaman erkeklere göre daha zengindir ve cinsel uyarılara kadın vücudunun tepkileri daha farklıdır. Bu doğal olarak vücut yapısının ve hormon düzeninin farklı olmasından kaynaklanır. Bu yüzden cinsel uyarılara yanıt biraz gecikerek gelir ve karşılaştırmak belki doğru değil ama göründüğü kadarıyla sonuçta oluşan cinsel haz da erkeklere göre daha büyük olacaktır.

Cinsel ilişki sırasında erkek ve kadın birbirlerinin gereksinimlerini gözönünde bulundurmalıdır. Sadece bir tarafın çıkarına uygun bir cinsellik, eşler arasındaki duygusal dengenin bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden cinsel ilişkinin sağlıklı olması için eşler birbirlerinin duygularını anlamalı ve vücutlarında oluşan değişiklikleri tanımalıdır. Kadın vücudunun cinsel uyarılara yanıt biçimi erkeklere göre oldukça farklıdır. Cinsel uyarılma sonucunda olan değişiklikler de daha karmaşık yapıdadır.

When Harry Met Sally – Sahte Orgazm Sahnesi
(Büyütmek için tıklayın)

Biliyorsunuz kadınların erkeklerin daha hoşlanacağını düşünerek cinsel ilişki sırasında orgazm takliti yaptığı konusu birçok espriye hatta filme bile konu olmuştur. Meg Ryan’ın oynadığı “Harry Sally’yle Karşılaşınca (When Harry Met Sally)” filmindeki sahneyi çoğu sinema meraklısı anımsar. Bu filmde kadın kahramanımız bir iddia sonucu bir restorantta topluluk içinde orgazm taklidi yapar. Böyle açıkca olmasa da cinsel ilişki sırasında orgazm taklidi yapmak kadınlar arasında ne derece sıklıkla başvurulan bir davranış bilmiyoruz ama bu gerçekten de oldukça zor olmalı. Burada uyarılma döneminden başlayarak orgazma kadar olan dönemdeki kadınların vücutlarında olan değişiklikleri okuyacaksınız.

Kadınlarda Orgazm Evreleri

Birinci Dönem: Uyarılma. Cinsel uyarılmanın sonucunda ilk olarak cinsel organlar etrafındaki damarlarda kan dolaşımı artar. Vajen girişinde bulunan salgı bezlerinin yaptığı salgı ile vajen kayganlaşır. Klitoris de genişlemeye ve uzamaya başlar. Meme uçları daha sertleşir ve dikleşir. Cinsel uyarılma sırasında boyun etrafında, karnın üst tarafında ve memelerde cilt renginde bir koyulaşma olacaktır. Genel olarak bütün vücutta kaslarda hafif bir kasılmayla kan basıncı ve kalp atım hızında artış olur.

Kadınlarda Orgazm Evreleri
(Büyütmek için tıklayın)

İkinci Dönem: Plato. Vajina duvarının dışarıya yakın kısmında kan damarlarının genişlemesi ile vajina girişi biraz daralır. Bu daralma orgazm oluşumunda önemli olan öncü belirtilerden biridir. Klitoris tekrar küçülür ve uyarılara duyarlılığı azalır. Bu dönemde memelerin genişlemesi ve meme uçlarının dik duruşu genellikle devam eder. Kadının vücudunda kaslarda gerginleşme artmaya devam eder, kalp atım hızı, kan basıncı ve soluk alıp verme hızı artmaya devam eder.

Üçüncü Dönem: Orgazm. Bu dönemde kadında psikolojik olarak etraftaki uyarılara ilginin kesilmesi durumu ortaya çıkar. Özellikle klitoris etrafından başlayarak bütün vücuda yayılan bir sıcaklık hissi oluşur. Birçok kadında ayrıca cinsel organların etrafında titreme hissi oluşabilir. Vajinanın girişinde ve anal bölgede kas kasılmaları vardır. Bu kasılmalar ritmik olarak devam eder ve sayısı onbeş kadar olabilir. Bu kasılmaların sona doğru biraz aralıkları uzar ve şiddetleri azalır. Orgazmın başlamasından birkaç saniye sonrasında rahmin kendisinde de kasılmalar başlar. Bütün vücutta kaslar istemsiz olarak kasılabilir. Boyun, eller, kollar, ayaklar ve bacaklarda kasılmalar olabilir. Kalp atım hızı, solunum hızı ve kan basıncı en yüksek düzeydedir. Kalp atım hızı normalin iki katına çıkabilir.

Dördüncü Dönem: Çözülme. Orgazm sonrasındaki bu dönemde kadın vücudu yavaş yavaş uyarılma öncesi duruma döner. Cinsel organlardaki kan dolaşımının yeniden eski durumuna gelmeye başlaması ile vajen ve çevresindeki dokular eski durumlarına döner. Memeler ve meme uçları tekrar küçülür. Kalp atımı ve solunum hızı tekrar normal haline gelir. Böylece orgazm sonuçlanmış olur, kadının vücudundaki cinsel haz duyusu kaybolur.

Kadınlarda orgazm gördüğünüz gibi oldukça karmaşık fakat biraz dikkat edilirse kolayca anlaşılan bir biçimde oluyor. Bu durumda bir kadının bütün belirtilerini göstererek orgazm taklidi yapması olanaksız. Bunun yanında bu belirtileri bilen bir kişinin bir kadının orgazm olduğunu anlaması kolay olacaktır. Böylece erkeğin veya kadının cinsel ilişki sırasında orgazma giden süreci takip edip ilişkiyi daha sağlıklı bir biçimde devam ettirmesi de olanaklı.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...