Sözlük A B C Ç

A 
AbortusGebeliğin 20 haftadan önce canlılığını kaybetmesi veya başka çevresel etkenlerden dolayı rahim dışına atılması durumu. Düşük.
AFPİngilizce “Alpha Feto Protein” sözcüklerinin kısaltılmış biçimi. Bu madde özellikle anne karnındaki bebekte belkemiği ve beyin ile ilgili sakatlıkların olduğu durumlarda anne kanında ve bebek etrafındaki sıvıda (Amniyon Sıvısı) yüksek bulunur.
AIDSİngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) sözcüklerinin kısaltılmış biçimi. Bu hastalık HIV (Human Immunodeficiency Virus, İnsan Bağışıklık Yetersizliği Virüsü) adlı bir mikroorganizmanın yaptığı bu infeksiyondur. Bu infeksiyon sonucunda vücudun bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve bazen fırsatçı başka bir infeksiyon nedeniyle ölüm görülebilir.
Aile PlanlamasıBir ailenin istediği sayıda ve zamanda çocuk sahibi olmasının sağlanması yöntemi.
AmenoreBir kadında adetin çocukluk çağında hiç başlamaması veya sonradan altı aydan daha uzun bir süre kesintiye uğraması.
Amniyon SıvısıGebelik sırasında anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvı.
AmniyosentezGebelik sırasında anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvıdan (Amnion sıvısı) uygun bir biçimde iğneyle örnek alınması. Bu örnekte kromozom analizi veya bazı biyokimyasal testler yapılarak bebeğin sağlık durumu anlaşılmaya çalışılır.
Anal SeksCinsel ilişkinin anüs (makat) yoluyla yapılması.
AndrojenErkeklerdeki cinsellik hormonu veya benzerleri, yani vücutta üretilen testosteron veya sentetik olarak üretilmiş ilaç olarak kullanılan benzeri hormonlar.
AndrolojiErkeklere özgü hastalıkları inceleyen tıp dalı.
AnesteziÖzellikle cerrahi müdahaleleleri kolaylaştırmak amacıyla ağrı yaratan durumlara karşı vücudun tamamı veya bir kısmının ilaçlarla hissizleştirmesi.
AnovulasyonKadınlarda yumurtalıklardan gelişmiş yumurtaların üretilmemesi durumu.
AnüsBarsakların dışarı açılış yeri, makat.
AseksüelCinsel duygular, tutkular veya özellikler olmaması durumu.
B 
Barr CismiKadınlarda X kromozomu yüzünden doku hücreleri içinde mikroskopla nokta görünümü. Buna özellikle ağızdan alınan sürüntüler ile bakılır, bazı genetik hastalıkların tanısı için önemlidir.
Bartolin BezleriVajenin girişine yakın iki tarflı olarak bulunan bir salgı bezidir. Bu bezler özellikle cinsel uyarım sırasında salgılarını boşaltırlar.
Bel SoğukluğuNeisseria Gonorhea adlı mikrop kaynaklı cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık. Gonore.
BiseksüellikHer iki cinse de ilgi duyma durumu.
BiyopsiTanı konulması amacıyla hastalıklı dokulardan iğne ile veya keserek örnek alınması.
Braxton-Hicks KasılmalarıGebeliğin son aylarında günde en fazla birkaç kez gelen rahimde kasılma ve sancı hissedilmesi durumu. Bu sancılar genellikle dinlenince geçer, gerçek doğum sancıları ise dinlenince geçmez hatta zaman içinde şiddetini artırır.
C 
Candida AlbicansVajende mantar denilen hastalığı yapan mikrop. Bu hastalık sırasında süt kesiği gibi akıntı, kaşıntı ve idrar yaparken yanma vardır.
CVSİngilizcede “Chorion Villus Sampling” sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Gebelik sırasında bebekte bir sakatlık şüphesi olduğu durumlarda özel bir yöntemle iğne ile plasentadan örnek alınması.
Ç 
  

You may also like...