İşyerinde Romantizm: Tehlike Kapıda

İşyeri arkadaşlıkları gerçekten samimiyet ve ciddilik yoksa yarardan çok zarar doğuracaktır. Buna rağmen duygular mantığa baskın çıkarsa bazı kuralları bilmelisiniz.

Eski çalıştığım işyerlerinden birinde bir bayan eleman güzelliği ve güler yüzü ile hemen dikkatleri çekiyordu. Bunun yanında çalışma disiplini, aklı ve hiçbir şeyi unutmadan işleri eksiksiz halletmesi onu örnek bir çalışan yapıyordu. Bu işyerinden bir süre sonra ayrıldım ama eski arkadaşlarla yine de haberleşiyordum.

Bir gün rastladığım bir eski arkadaştan küçük dilimi yutturacak haberler aldım. (Buna dedikodu yapmak deniyor) Bu örnek kadın çalışanımız işyerinde yönetici durumunda olan bir kişi ile arkadaşlık yapmaya başlamıştı. Bu yönetici bekardı ve şimdiye kadar söylemedim ama bizim kadın iş arkadaşımız evliydi. Bu ikili akşamları birlikte fazla mesaiye kalıyor ve bazen samimiyetlerini saklamaya gerek görmeden birbirlerine kur yapıyorlardı. Bu mutlu tablo bu kadın çalışanın eşinin işyerine baskın yapıp ortalığı karıştırmasıyla son bulmuş. Yöneticimiz ise ilk fırsatta işyerinden ayrılmış.

Bu tip olayları belki de hepimiz çalıştığımız yerlerde gördük veya duyduk değil mi? İşyerlerinde karşı cinsle samimi arkadaşlığa izin vermemek bir çözüm mü? Biliyorsunuz kadın ve erkek her zaman birbirini çekmiştir. Hatta başlangıçta bir ilgilenme hali olmasa da geçen zaman içinde karşı cinsten bazı iş arkadaşları giderek yakınlaşabilir. Buna kısaca doğanın bir yasası deyip geçebiliriz ama bunun sonucunda ortaya çıkan sorunları hem işyeri sakinleri hem de ilgili kişilerin aileleri yaşamakta. Bu arkadaşlıklar yüzünden işyerinde bazıları terfi edemeyebilir veya üstüne düşmeyen görevleri yapabilir. Evde ise aileye ayrılan zaman azalıp, eşlere karşı görevlerin yerine getirilmemesi nedeniyle sürtüşmeler çıkabilir.

İşyerinde Arkadaşlık İçin Kurallar

Bazen duygular mantığa baskın çıkar ve işyerinde bir arkadaşlık içine girmeyi düşünürseniz, bu konuda bazı kurallar konulabilir. Bu kurallar kesin değildir ve her durumda işe yaramayabilir. Yine de işyerinde karşı cinsten bir arkadaşınız varsa ileride sorunlar çıkmasını engellemek için aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneriyoruz.

İlk olarak işyerinizde idareciler veya diğer çalışanlar tarafından yakın arkadaşlıklar için yaptığı uygulamayı öğrenin. Bu bilgiler doğal olarak bu herhangi bir yerde yazılı olmayacaktır. İşyerinde daha önceden yaşanan olayları veya patronunuzun bu konudaki görüşlerini işyerinizde uzun süreden beri çalışan arkadaşlarınızdan sorabilirsiniz. Eğer işyerinizde arkadaşlığa kesinlikle izin verilmiyorsa karşı cinsle arkadaşlık konusunu düşünmeyin, zaman içinde işinizi kaybedebilirsiniz. Yine de Eros oklarını sizin kalbinize batırdıysa ve karşıdan da olumlu yanıt aldıysanız aşağıdaki kuralları uygulamaya çalışın.

Birinci Kural: Çok yakınınızda bulunan bir kişiyle arkadaşlık etmemelisiniz. Çalışırken her zaman karşılaştığınız, aynı grupta çalıştığınız veya iş nedeniyle sık sık görüştüğünüz bir kişiyle arkadaşlık çok zor olacaktır. Arkadaşlığınız işinizin aksamasına neden olabilir. Daha da kötüsü arkadaşlık kötü gider ve aranız bozulursa durum çok vahim olacaktır. Daha sonraları yüzünü bile görmek istemediğiniz bir kişinin yanında çalışırken mutlaka gerginlikler yaşayacaksınız.

İkinci Kural: Aranızda çıkar ilişkisi varsa arkadaşlık konusunda çok dikkatli olmalısınız. Size yakın davranan bir elemanınız veya üstünüz bu arkadaşlıktan çıkar elde etme peşinde olabilir. İş arkadaşınızın isteği arkadaşlık değil, terfi etmek veya maaşına zam yaptırmak olabilir. Patron durumundaki bir arkadaşın ise durumunuzdan yararlanma riski vardır. Böyle durumlarda istemediğiniz işleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir olasılık varsa karşı tarafın samimiyeti konusunda emin olmadan ileri gitmeyin.

Üçüncü Kural: Normalde arkadaş olamayacağınız kişilerin size yakınlaşmasına izin vermeyin. Örneğin bir taşra bölgesinde çalışırken, başka kafa dengi bir arkadaş bulamadığınız bir durumda biraz da zoraki olarak gelişmiş bir arkadaşlık, çevre koşulları değişince size yük olabilir. Zaman içinde daha değişik bir iş ortamına girdiğinizde, örneğin kent değiştirdiğinizde eski arkadaşlığınız size çok yavan gelebilecektir. Bunun daha kötüsü bu kişiyle evlenmiş olabilirsiniz. Böyle bir evlilik de sorunlara gebedir. Örneğin bir taşra kentinde tanışıp evlenen doktor, öğretmen veya polis gibi meslek sahiplerinin bazıları büyük bir kente geldiklerinde evliliklerini sonlandırmaktadırlar. Boşanma ise kim ne derse desin her iki taraf için de çok yıkıcı olacaktır.

Dördüncü Kural: Çalışma saati içinde arkadaşlığınızı unutun, hatta belki de birbirinize “bey” ya da “hanım” diye hitap etmeniz uygun olacaktır. İşyerinde diğer çalışanların yanında samimi konuşmalar yapmak, hatta kur yapmak sizi komik duruma düşürecektir. İleri gidip vücut temasına girmek yada işyerinde cinsel ilişki olması diğer çalışanların yaşam boyu anlatacakları konular yaratacaktır. Birlikte bulunduğunuz zamanlarda, işyerindeki arkadaşlarınızın sizi görebileceği kalabalık mekanlardan uzak durun. Unutmayın çevrenizdeki diğer çalışma arkadaşlarınız en az sizin kadar dikkatlidirler. Arkadaşınızı seçerken de boş boğaz birisi olup olmadığına, daha sonraları eski arkadaşlığınızı size karşı silah olarak kullanmayacağına emin olmaya çalışın.

Son Kural: Ne yaparsanız yapın komik duruma düşmeyin. Unutmayın işyerinizde bundan sonra da yıllarca çalışacaksınız veya belki de yönetici konumunda olacaksınız. Her adınız geçtiğinde başka bir gülünç öykü anlatılması kariyerinizi de etkileyecektir. Arkadaşlık için adımlarınızı atarken kesinlikle çok dikkatli olun ve karşı taraftan kabul anlamına gelen bir sinyal gelmeden sonraki adımı atmayın. Eğer aşırı tepki alacağınızdan korkmazsanız arkadaşlığınızı en kısa zamanda patronunuza anlatın. Arkadaşlığınız başkaları tarafından sizin isteğiniz dışında öğrenildiğinde ise kesinlikle yalanlamayın ve kendinizi savunun. İşyerinizde bir arkadaşlığa başlarken doğabilecek kötü sonuçları da göz önünde bulundurmalı ve önceden çözümler üretmelisiniz. Örneğin işinizi değiştirmek gerekirse ne yaparsınız, aranız bozulursa arkadaşınıza nasıl davranmalısınız?

İşyerinde Arkadaşlıklar Her Zaman Olacaktır

İşverenler çoğunlukla işyerinde arkadaşlıklara karşıdırlar. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yöneticilerin veya eleman seçimi yapan kişilerin yaklaşık %80’inin işyerinde arkadaşlığa olumsuz baktıkları tespit edilmiş. Eğer işvereniniz böyle arkadaşlıklara karşı ise birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Görev yeriniz değişebilir hatta işinizi kaybetme tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bunları engellemek için arkadaşlığınızı gizlemeye çalışmanız ise çözümü çok zor olacak başka bazı sorunlara neden olacaktır.

Eğer patronsanız ve “benim işyerimde böyle şeyler olmaz” diyorsanız, işyerinizde insanlar çalışmıyor ya da hiçbir şeyden haberiniz yok demektir. Arkadaşlıkları yasaklayarak veya karşı çıkarak belki de düzgün bir arkadaşlığın yaratacağı sorunlardan daha kötüsünü yaratabilirsiniz. Gerçekte çalışanların kendileri de çoğunlukla işyerinde arkadaşlığa karşı görüştedirler. Fakat böyle bir şey olur ve sonuçta ilgili kişiler yönetim tarafından zarar görürse bütün çalışanların motivasyonunun azalma olasılığı vardır. Bir arkadaşlık olduğunu öğrenirseniz, ilgili çalışanlarla tek olarak görüşüp, profesyonelce davranıp, işyerinde çalışma barışını bozmamaları konusunda uyarabilirsiniz.

Eğer bir çalışan iseniz lütfen çok dikkatli olun. Aşık olduğunuzu düşündüğünüz kişi başka koşullarda beğenmeyeceğiniz bir kişi olabilir. Gerçekten samimi ve ciddi değilseniz işyeri arkadaşlıkları yarardan çok zarar doğuracaktır. Sonuçta hiçbir işyeri çapkınlık yapılacak ve günübirlik ilişkiler peşinde koşulacak yerler değildir.

Şimdiye kadar işyerinde arkadaşlık konularını incelerken daima her iki tarafın da onayı olduğunu varsaydık. Eğer bir tarafın onayı olmadan bir cinsel yakınlaşma çabası varsa bunu “cinsel taciz” olarak sınıflamamız gerekir. Böyle bir durum işyerinde çok sayıda soruna neden olacaktır ve buna kesinlikle izin verilmemesi gerekir.Son

You may also like...