Dikkat: İlk Randevu

Karşı cinsten bir kişi ile ilk randevunuz eğlenceli geçerse bu durum daha sonra gelişecek iyi bir arkadaşlığın ilk belirtisi olabilir.

Bir gün hayalinizdeki kişiyle karşılaşırsınız, hatta belki de birbirinizin adını öğrenip tanışırsınız. Bu durumda ilk adımı attıktan sonra yani tanıştıktan sonra bu kişiyle birlikte zaman geçirip daha iyi tanımaya çalışmalısınız. Bunun için fazla beklemeyin, ilk fırsatta uygun biçimde bir yere gitmeyi teklif edin. Bu konuda olumlu yanıtı aldıysanız çok şanslısınız, kutlarım. Peki bundan sonra ne yapacaksınız? Nereye gidileceği sorusuna, ne giyileceği veya nasıl gidileceği gibi sorunlar da eklenecektir. Bunun yanında yeni tanıştığınız ve büyük olasılıkla hakkında fazla bir şey bilmediğiniz bir kızla ne konuşacacaksınız?

İlk randevu oldukça önemlidir, her iki taraf da birbirini iyi tanımadığı için bazı küçük şeylerden anlam çıkarabilir. Sizin davranış biçiminiz, sözleriniz ve kıyafetiniz arkadaşınız tarafından dikkatle izlenecek. Biliyorsunuz ilk izlenimler her zaman önemlidir, karşıdaki insana önem veriyorsanız güzel bir izlenim yaratmak gelecekte çok işinize yarayacak.

İlk Randevu Sırasında Giyim

İlk olarak kıyafetten başlarsak randevuya kesinlikle gereksiz gösterişten uzak biçimde giyinerek gitmelisiniz. Her gün giymediğiniz süslü bir kıyafetle arkadaşınızın gözünü boyamaya çalışmanız anlamsız. Bunun yerine elinizde olan seçeneklerle bazı basit giyim kuralları uygulayarak kendiniz için çok uyumlu bir kıyafet bileşimi yaratabileceğinize eminim. Eğer uygun bir şeyler yoksa gidip satın alın, böylece kıyafetinizin yeni ve temiz olması yanında güncel modaya uygun olmasını sağlamış olacaksınız.

Bu konuda basit öneriler isterseniz aşağıdaki kuralları bir okumanızı öneriyorum. Bulunacağınız yere uygun kıyafetleri tercih edin, örneğin bir fast food restorana takım elbise ve kravatla gitmeniz gerekmez. Diğer bir giyim tarzı olarak üzerinde çizgi film karakterleri olan tişörtler ve bluejean pantolon da sizi çok ciddiyetsiz gösterecektir. Kıyafetiniz ve dış görünüşünüz bu randevu için düşündüğünüzü ve elinizden gelen her şeyi yaptığınızı kanıtlamalı.

Unutmayın ilk randevu bir iş başvurusu görüşmesi değil fakat yine de kesinlikle temiz ve sade kıyafetler giymelisiniz. Abartılı kıyafetler, künye veya kolye gibi gereksiz takılar, ağır kokulu ucuz parfümler ve biryantinli saç modellerinden kesinlikle kaçının, bunların modası geçeli çok oldu. Ayrıca söylemeye gerek yok, gittiğiniz kafede yanınızdaki cep telefonu ile internette gezmek gibi hatalar yapmayın. Bu davranışlar hiç romantik değil, kız arkadaşınıza sadece kendisiyle birlikte olmak için orada olduğunuzu hissettirin.

İlk Randevuda Gidilecek Mekan Seçimi

Günümüz koşullarında özellikle büyük kentlerde çok sayıda gezilecek yer, kafe veya yemek yenilebilecek mekanlar var. Gidilecek yer konusunda çok yönlü ve yaratıcı düşünerek karar vermeye çalışın, ilk buluştuğunuz yerin akılda kalıcı bir yer olması iyi olabilir. Açıkçası Amerikan filmlerinde sıklıkla gördüğünüz lüks bir restoranda şampanyalı bir yemek fikrini bütçeniz uygun olsa bile kesinlikle düşünmeyin. Ayrıca biraz düşünerek ilk randevu yerinin bir sinema olamayacağını da anlayabilirsiniz, konuşmanız gereken bir kişiyle neden karanlıkta sessizce film seyredeceksiniz ki?

İlk randevunuzda arkadaşınız ile tanıdıklarınızla karşılaşmayacağınız, ulaşımı kolay ve kısa sürede gidilebilecek bir yerde buluşmalısınız. Birbirini tanımayan iki kişi olarak uzun bir yolculukta hem gidiş hem de dönüşte ne konuşacağınız sorun olabilir. Belki arkadaşınızı böyle uzak bir yere kendi arabanızla götürmüş olabilirsiniz ama kötü olasılıkları da düşünün. Örneğin ciddi bir pot kırdınız ve arkadaşınız sinirlenerek gitmek istedi. Uzak bir yere giderseniz eminim dönünceye kadar arabada tartışmanız devam edecek ve aranızdaki köprüler tamamıyla atılacaktır. Bunun yerine çıkışta kolayca otobüs veya taksi bulunabilecek bir yeri tercih edin.

Kural olarak ilk randevu olabildiği kadar kısa olmalı, böylece birbirini tanımayan iki kişinin sıkılması için zaman kalmayacaktır. Günümüzde birçok sosyal kural değişmiş olsa da ilk randevu sırasında restoran ve eğlence eğlence yerlerinde hesabın erkek tarafından ödenmesi hala en uygun seçenek olarak görünüyor. Zaman içinde başka randevular oldukça hesap sırayla ödenebilir veya her seferinde iki taraf ortak ödeyebilir. Hesabın nasıl ödeneceği konusu zaman içinde belki üzerinde konuşmadan bir kural içine girecektir.

Erkekler, İlk Randevuda Kibar Olun

Randevulaştığınız yere kesinlikle tam zamanında hatta biraz daha önceden gidin. Bir kafede kendi başınıza oturmak sizi sıkacaksa yoldan bir mizah dergisi alın ve kendinize bir kahve ısmarlayın. Bir erkek olarak kız arkadaşınıza kesinlikle kibar davranın, girişte veya çıkışta kapıyı açmayı, hatta otururken sandalyesini çekmeyi unutmayın. Bu eski moda davranışlar günümüzde saçma gibi görünse de erkekler için her zaman geçerli kibarlık göstergeleridir.

Oturduğunuz kafede veya restoranda garsona isteklerinizi söylerken de kadın arkadaşınıza öncelik tanımayı unutmayın. Sizin için de uygun olacaksa kız arkadaşınızın ısmarladıklarının aynısını kendiniz için de isteyin, örneğin kız arkadaşınız vejeteryansa etli bir yemek ısmarlamayın, sigara içmiyorsa kesinlikle karşısında sigara içmeyin. Kız arkadaşınız alkollü bir içecek istemediyse siz de alkollü içecek almayın. Yemek yerken bilinen görgü kurallarına da uymayı ihmal etmeyin.

İyi Bir Dinleyici Olun

Hepimizin sorunları, olaylar hakkında görüşleri ve iyi olduğunu düşündüğümüz zevklerimiz var. Fakat yeni tanıdığınız bir kişiyle konuşurken bunları unutun, çünkü ilk randevuya arkadaşınızı tanımak için çıktınız. Her zaman ilk sözü karşı tarafa bırakmaya çalışın. Kesinlikle gereksiz yere sözünü kesmeyin, görüşlerini doğru bulmasanız da tekrar düşünün, onun bu biçimde düşünmesine neden olan nedir? Doğal olarak herkesin kendine göre bir bakış açısı olabilir bunu unutmayın.

Arkadaşınıza komik görünmeyecek biçimde iltifat etmeyi unutmayın, örneğin “Kıyafetlerini beğendim” veya “Saçın çok güzel olmuş” gibi küçük iltifatlar onun gözündeki değerinizi artıracaktır. Eğlenceli olmaya çalışın, zararsız espriler yapmayı ve basit fıkralar anlatmayı unutmayın. Kesinlikle arkadaşınızın mesleğiyle, etnik kökeniyle ilgili veya cinsel içerikli fıkralar anlatmayın veya sohbet konusu yapmayın. Gelecekte her iki taraf birbirini iyice tanıdığında bu hassas konularda daha rahat sohbet ortamı oluşacaktır.

Konuşma sırasında bir sessizlik anı olduysa fazla beklemeden konuyu değiştirin. Bunun için özellikle kendisiyle ilgili basit ve yargılayıcı olmayan sorular sorabilirsiniz. Örneğin “Boş zamanlarında neler yaparsın?” veya “Müzikle aran nasıl?” gibi uzun yanıtları olacak sorular böyle durumlarda işe yarayacaktır. Yeni bir konu açmak için mesleği sekreterlik olan bir kadına “Bütün gün masa başında oturmak sıkıcı olmuyor mu?” gibi negatif anlamlı bir soru arkadaşlığınızın başlamadan bitmesine neden olabilir.

İlk randevu kesinlikle bir iş görüşmesine benzememeli, kendinizi bütün ayrıntılarıyla anlatarak karşı tarafı etkilemeye çalışmanız uygunsuz olacaktır. Unutmayın arkadaşınız sizinle mesleğiniz, arabanız ya da film koleksiyonunuz için birlikte değil. Arkadaşınızın size zamanını ayırmasının nedeni aranızda gelecekte iyi bir arkadaşlık olacağını düşünmesi. Bu yüzden öncelikle her zaman kendiniz olun ve karşı tarafa da değer verdiğinizi hissettirin. Davranışlarınız veya konuşmalarınız sırasında bir hata yaparsanız geri adım atmayı ve özür dilemeyi unutmayın. Herkes gibi yeni arkadaşınızın da size karşı bir hoşgörüsü olacaktır.

İlk Randevudan Sonra Ayrılırken

Ayrılırken her iki tarafın da gülümsemesi ve konuşmaya devam etmesi ilk randevunun iyi geçtiğini gösteren en doğru işarettir. Bu sırada arkadaşınıza bir sonraki randevu tarihi için zaman ve yer ayarlaması yapmayı unutmayın. İlk randevu sonrasında her şeyin olumlu olduğunu ikinci randevu teklifinizin kabul edilmesiyle anlayacaksınız. Eğer otomobiliniz varsa mutlaka arkadaşınızı eve bırakmayı teklif edin, yanıt hayır olursa ısrar edebilirsiniz ama fazla uzatmayın. Bundan sonra defalarca görüşeceğinize göre zaman içinde birçok şeyi birlikte yapma şansınız olacaktır.

Eve gitmek üzere ayrılmadan önce arkadaşınızı kucaklayarak veya yanağından öperek “hoşçakal” demeyi unutmayın. İlk randevuda dudaktan öpüşmek çoğunlukla gereğinden fazla ileri gitmek anlamına gelebilir, bu konuda karar vermek için sadece içgüdülerinize güvenin. Fakat yine de randevu sırasında çok iyi anlaştıysanız veya arkadaşınızı, örneğin okul arkadaşı olarak önceden tanıyorsanız kadının onayını almak koşuluyla öpüşmek yanlış olmayabilir.

Peki ilk randevunuzda her şey çok yolunda gittiyse ve aynı gece kendinizi arkadaşınızla yatakta bulduysanız bu ne anlama gelecektir? İyi tanımadığınız bir kişiyle cinsel ilişki yaşamanız yanıltıcı biçimde bir yakınlık duygusu yaratacaktır. Arkadaşlığınız hızlı ilerlerse birbirinizi iyice tanımadan evlenmek gibi önemli bir hata yapabilirsiniz. Böyle bir durumda bu evliliğin başarısı tamamen şansa bağlı olacaktır.Son

You may also like...