Kızlık Zarı

Toplumda kızlık zarı konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanan ve bazen kötü sonuçlar yaratan çok sayıda yanlış inanış vardır.

Kız bebeklerin daha dünyaya gelmeden anne karnında oldukları dönemde diğer organlarla birlikte cinsel organları da gelişmeye başlar. Bu dönemde cinsellik organlarının girişi yani daha sonraları erişkin kadınlarda vajina olarak adlandırılan kısmı kapalıdır. Bebek anne karnındayken zaman içinde burası açılır fakat buradan kaybolan dokular bir kalıntı bırakır. Halk arasında “kızlık zarı” denilen bu kalıntı doğumdan sonra vajina girişini daraltan halka biçiminde bir deri olarak görülür.

Kızlık zarının insan sağlığı açısından bilinen herhangi bir görevi yoktur. Kızlık zarı örneğin kulak zarı gibi girişi tamamen kapatan bir yapı değildir. Bu nedenle kızlık zarı bir kadının belli bir yaşa geldiğinde başlayacak olan adet kanamasının dışarı gelmesini engellemez.

Kızlık Zarının Yapısı

Kızlık zarı veya tıptaki adıyla “himen” daha önce bahsettiğimiz gibi vajinanın girişindedir, dışarıya çok yakındır ve vajinayı tamamen kapatmaz. Kızlık zarı aşağıda göreceğiniz gibi vajina girişinde parmaklarımızın arasında olduğu gibi bir deri kalıntısından oluşur. Bu deri kalıntısı çoğunlukla vajina girişinde halka gibi, bazen ortada deriden bir köprü olacak biçimde görülür.

Kızlık Zarının Yapısı
(Büyütmek için tıklayın)

Kızlık zarını oluşturan nadir görülen durumlarda çok kalın veya üzerinde çok küçük hatta bazen bir iğne deliği kadar açıklık olabilir. Bu delikten adet kanı geldiği için bu durum çoğunlukla kadın evlenmeden önce pek anlaşılamaz. Evliliğin ilk günlerinde cinsel ilişkinin olanaksız olması nedeniyle aile doktora başvurur. Bazen bu kadınlar yanlışlıkla kısırlık tedavisi görebilirler veya cinsel ilişkinin psikolojik nedenlerle gerçekleşemediği vajinismus olduğu düşünülebilir. Bu durum bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan muayene ile kolaylıkla anlaşılacaktır, çözüm için ise cerrahi yöntemlerle kızlık zarının uygun biçimde açılması yeterli olacaktır.

Kızlık zarı bazen vajinanın girişini tamamen kapatabilir, bu durum kız çocuğu büyüyüp adet görmeye başladığında sorun çıkarır. Böyle bir durumda ilk sorunlar kızın adetlerinin başlama döneminde görülür, adet dışarı gelmediğinden vajina ve rahim içinde birikmeye başlar ve giderek şiddetli karın ağrıları yaratır. Bu durumu göz önünde bulunduran doktorlar tarafından muayene ve ultrason yapılarak teşhis koymak kolaydır. Tedavi için kızlık zarı cerrahi yöntemlerle açılarak içerideki kan boşaltılır, bundan sonra zaman içinde cinsel organlar bilinen yapılarına döner.

Kızlık Zarı Cinsel İlişkiden Sonra Kanamayabilir

Kızlık zarı vajinanın girişini daralttığı için cinsel ilişki sırasındaki gerilme ile kızlık zarı yırtılabilir ve yırtık içinden sızıntı biçimde geçici bir kanama olabilir. Bu kanamanın miktarı çoğu zaman bir hijyenik pedi dolduracak kadardır. Bu kanama olmasıyla toplumdaki yanlış inanışa göre kızın daha önce bir cinsel ilişkiye girmediği ortaya çıkmış olur. Toplumun büyük çoğunluğu bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadığından kızlık zarı konusunda ailedeki deneyimli kadınların bile yanılgıya düştüğü durumlar olabilir. Bu konuda en doğru bilgi halk arasında “bekaret testi” denilen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan muayene sonrasında ortaya çıkacaktır.

Bazı durumlarda cinsel ilişki sonrasında kanama çok miktardadır veya kızlık zarındaki yırtığa vajinadaki yırtıklar da eşlik edebilir. Özellikle cinsel açıdan deneyimsiz ve cinsel ilişkiden korkan kadınlarda evliliğin ilk gecesinde ciddi kızlık zarı ve vajina yırtıkları oluşabilir. Bu durum yaşamsal tehlike yaratabildiği için oldukça önemlidir ve acil cerrahi müdahale gerektirebilir. Böyle durumlarda hızlı biçimde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bulunan bir sağlık kuruluşuna başvurmak yaşam kurtarıcı olabilir.

Kızlık Zarı Toplumda Büyük Sorunların Kaynağıdır

Anlatırken böyle basit bir olaymış gibi görünen bu durum Türkiye’de özellikle tutucu toplumun olduğu bazı bölgelerde aileler arasında büyük sorunlara neden olabilir. Cinsel ilişki sonrası kızlık zarından kanama olmadığı zamanlarda ön yargılı düşünmemek en doğrusudur. Kızlık zarı her kadında aynı yapıda değildir. Bu nedenle ilk cinsel ilişki sonrasındaki kanama durumu da çok değişkenlik gösterir. Hatta bazen esnek yapısı nedeniyle cinsel ilişki olduğu halde kızlık zarı hiç zedelenmeyebilir ve kanama olmayabilir.

Böylece bir genç kadının küçük bir köyde evde kapalı bir hayat yaşayıp erkek arkadaşı olmadığı halde ilk gece kanama olmaması durumunu anlamışsınızdır. Bu durum nedeniyle hiç bir suçu olmadığı halde evliliği sonlanan, ailesi tarafından kötü muameleye maruz kalan kim bilir ne kadar kadın vardır. Bu konuda bilgi sahibi olmak çok gerekli olduğu durumlarda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene sonrasında karar vermek birçok sorunu önleyecektir.Son

You may also like...