Korunmasız Cinsel İlişki Olursa

Bir yerde çekici biriyle tanıştınız, olaylar hızlı ilerledi ve kendinizi yatakta buldunuz. Böyle önlem almadan yapılan cinsel ilişki hayatınızı karartabilir!

Yaşantımızda her zaman sürprizler ve fırsatlar karşımıza çıkabilir. Bunlar sadece iş yaşamında değil bazen karşı cins ile arkadaşlıklarımız sırasında olur. Böyle sıra dışı teklifleri kabul etmek için fazla düşünme şansımız olmayabilir. Bu riskli fakat eğlenceli ve heyecanlı görünen fırsatları değerlendirmeyi düşünmezseniz yaşamınız boyunca pişman olabilirsiniz. Bunun yanında korunmasız cinsel ilişki olduğunda korkulacak bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz, örneğin istenmeyen gebelik ve cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar. Evet, eğlenceli, heyecanlı hatta riskli işleri yapalım fakat bu sırada her zaman bir “B” planımız olmalı.

İstenmeyen Gebeliğin Önlenmesi

Sağlıklı bir çiftin gebelik olma şansı bir adet dönemi için %10 kadardır, yani korunmasız ilişkide bulunan 10 çiftten sadece birinde gebelik görebiliriz. Kadınlarda gebelik olma şansı özellikle yumurtlama günlerine yakın zamanlarda çok artar. Bu nedenle yumurtlama gününün ne zaman olduğuna karar vermemiz gerekli. Yumurtlama zamanı bir ay kadar sonra olması gereken tahmini adet tarihinden 14 gün geri gelerek bulunabilir. Özellikle yumurtlama gününe yakın dönemde cinsel ilişki sonrası oldukça büyük bir olasılıkla gebelik oluşabilir ve bunu engellemenin bir yolu var.

Beklenmedik bir zamanda olan bir cinsel ilişki sonrası gebelik oluşmasını engellemenin en uygun yolu kondom (prezervatif) kullanmaktır. Bu nedenle cinsel ilişki öncesi partnerinizde veya evinizde kondom bulunduğuna emin olun. Bunu öğrenmek için partnerinize sormaktan çekinmeyin, bu konuda bilinçli ve kararlı olmanız gelecekte olabilecek büyük sorunları önleyecektir. Kondomun bir başka yararlı etkisi de cinsel ilişki sırasında erkek ve kadınları iltihap hastalıklarından korumasıdır.

Eğer cinsel ilişki sonrasında istenmeyen gebelik açısından korkunuz varsa ikinci seçenek “ertesi gün hapı” kullanmaktır. Ertesi gün hapı yüksek doz hormon içerir ve böylece gebeliğin rahim içine yerleşmesini engeller. Günümüzde piyasada bulunan ertesi gün hapı ilişkiden sonraki en yakın zamanda veya en geç beş gün içinde tek doz olarak kullanılır. Bu hap gebelik oluşmasını çok büyük bir olasılıkla engeller fakat yine de bir sonraki adet olması beklenen günlerde gebelik testi yapılmalıdır. Ertesi gün hapı almak için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve reçete almanız gerekli olabilir.

Cinsel İlişki ile Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki sonrası en sık görülen hastalıklardan biri idrar yolu iltihaplarıdır. Bu hastalığın belirtileri sık idrar, idrar yaparken yanma ve kasık ağrısı olabilir. Hastalığın tanısı için idrar tetkiki ve idrar kültürü gerekebilir. İdrar yolu iltihaplarını azaltmak için ilişki sonrası hemen tuvalete gidip mesanenizi boşaltılmanız ve sonraki bir gün boyunca bol su içmeniz işe yarayabilir. İdrar yolu iltihaplarının tedavisi uygun antibiyotikler ile kolayca yapılabilir. Tekrarlayıcı durumlarda hastalığın nedenini anlamak için daha fazla araştırma gerekebilir.

Cinsel ilişki sonrası kadınlarda sık görülen bir başka hastalık vajina iltihapları yani vajinitlerdir. Vajinadan gelen pis kokulu, kötü renkli akıntı, vajina etrafında kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler bu hastalığı gösterebilir. Kadınların, bu hastalığın kesin tanı ve tedavisi için bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olması gereklidir.

Gonore (Bel soğukluğu) günümüzde nadir görülse de cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse tehlikeli sonuçları olabilen bir iltihap hastalığı olduğu için önemlidir. Bu hastalık cinsel ilişkiden yaklaşık bir hafta sonra erkek ve kadında önce idrar yolları veya vajinada akıntı, idrarda yanma gibi belirtiler verir. Tedavi yapılmazsa mikroplar uzun dönemde cinsel organlardan kana karışarak, eklemler hatta kalp gibi organları etkilemeye başlar. Gonore hastalığının kesin tanısı mikrobun olduğu düşünülen vajina, ağız içi veya anüs gibi yerlerden özel bir fırça veya pamuklu çubuk ile alınan örnekler ile yapılabilir. Hastalık tanısı konulunca tedavisi antibiyotikler ile kolayca yapılabilir. Tedavinin basit olması yüzünden bazen doktorlar kesin tanı olmadan antibiyotikler ile tedavi önerebilir.

Bu hastalıklar yanında nadir görülen diğer hastalıklar konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlara örnek olarak, sifiliz (firengi), AIDS (HIV enfeksiyonu) veya genital siğilleri (HPV enfeksiyonu) verebiliriz. Bu hastalıklar için özellikle yabancı uyruklu arkadaşı olan ve çok sık cinsel ilişkide bulunan kişiler taşıyıcı olabilirler. Bu hastalıkların kesin tanısı ve tedavisi zor olabilir, bu yüzden en ufak bir şüpheli durumda bir uzmana başvurmanız çok iyi olacaktır.

Daha Sonrası İçin Öneriler

Belki en doğrusu hem erkek hem de kadınların yanlarında kondom taşıması olacak. Cinsel ilişkiler sonrasında hem gebeliği hem de iltihap hastalıklarını engellemek için kondom (prezervatif) kullanabilirsiniz. Tam tanımadığınız veya geçmişini bilmediğiniz, özellikle yabancı uyruklu kişiler ile cinsel ilişkiden kaçınmanızı öneririm. En iyisi uzun süreli ilişkilerdir, böylece her iki taraf birbirini iyice tanımış olur. Bu hem karşı cinse bakış tarzınızın olgunlaşmasını hem de gördüğünüz gibi sağlık açısından bir çok beladan kurtulmanızı sağlayacaktır. Son olarak şüpheli bir cinsel ilişki olursa hemen sonrasında kadınsanız bir kadın hastalıkları uzmanına veya erkekseniz bir üroloji uzmanına başvurmanız çok akıllıca olacaktır.Son

You may also like...