Her Erkek Güzel Giyinebilir

İyi giyinmek için modacı olmak veya pahalı kıyafetler almak gerekir mi? İyi giyinmek için sadece bazı basit kuralları uygulamak yeterli.

Bir anımı anlatarak başlayayım, isterseniz. Bir gün işyerinde akşam yemeğe dışarıda bir yere gidip bir arkadaşın yaş gününü kutlama fikri ortaya atıldı. Bu kutlama için bir yer saptandı ve herkes belli bir saatte belirlenen yerde buluşmak üzere işyerinden ayrıldı. Ben de bu kısa süre biraz oyalandım ve zamanı gelince belirlenen toplantı yerine gittim.

Burada ilk sohbetlerden sonra erkek arkadaşlardan birinin biraz uzakta olduğu halde evine gidip üstünü değiştirdiği ve oldukça şık bir kıyafeti olduğunu farkettik. Ben veya diğer arkadaşlar ise işyerinde her zaman giydiğimiz kıyafetlerle gelmiştik. Doğal olarak arkadaşın bu davranışı özellikle bayan arkadaşlar tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Aynı zamanda çok sempatik olan bu arkadaşımız yemek sırasında uzun bir süre ilgi odağı oldu.

Giysi Seçerken Birkaç Kural İle Sorun Çözülecek

Her Erkek Güzel Giyinebilir
Her Erkek Güzel Giyinebilir

Bir çok erkeğin “Kıyafetin ne önemi var, ben meslek sahibi başarılı bir insanım” dediğini duyar gibi oluyorum. Bu kişilere sözüm tarihin ilk zamanlarından beri başarının sadece eve az veya çok ekmek parası getirmekle ölçülmediği olacak. Herkesin bildiği gibi başarının ölçütü kazanılan para değil toplumdaki yerinizdir. Toplumdaki yerinizi sadece paranızla değil, davranış biçiminiz ve fikirleriniz yanında dış görünüşünüz ile elde edersiniz.

Benim düşünceme göre giyim konusunda sorunları çözmek için bazı kolay ve anlaşılır kurallar uygulayabiliriz. Eğer kendinize güvenmiyorsanız, erkek veya kadın fark etmez, bu konuda zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu durumda büyük olasılıkla başkasının zevkine uygun kıyafetler alacaksınız fakat dışarıdan bir gözün bakış açısı size göre daha tarafsız olabilir. Aslında biraz da başkaları için giyindiğimize göre bu çok sakıncalı bir durum olmasa gerek.

Her ay belli bir miktar bütçenizi sarsmayacak miktarda bir parayı giyim için harcayın. Bunun için belli aralıklarda alışveriş merkezlerine veya sevdiğiniz markaların mağazalarına giderek yeni ürünleri gözden geçirin. Biraz pahalı da olsa kaliteli kumaşı olan ve dayanıklı olacağını düşündüğünüz giysileri alın. Sadece acil kıyafet gereksinimi olduğunda alışverişe çıkarsanız, her zaman istediğiniz kıyafeti bulamazsınız, onun yerine tam uygun olmayan başka şeyler almak zorunda kalırsınız. Mağazaları her gezdiğinizde mutlaka bir şey almanız gerekmez, size uygun bir kıyafet parçası bulamazsanız eve eli boş dönmenizde bir sakınca yok.

Giyinirken Bulunduğunuz Ortama Uyum Sağlayın

Giyinme konusunda ilk önerim bu olacak, bulunduğunuz ortama uygun giyinmeye çalışın. Ortama uygun kıyafetin nasıl olduğunu öğrenmek için çoğunlukla en işe yarayan yöntem kopyalamaktır. İyi bir gözlemci olun etraftaki kişilerin nasıl giyindiğine dikkat edin. İşyerinde, gece kulübünde veya piknikteyken üzerinizde ortama uygun kıyafetler olsun.

İşyerinde sanıyorum işiniz biraz daha kolay olacak, daha işe başladığınız ilk günlerde size nasıl giyinmek gerektiği söylenecek. İşyerinde takım elbise giymeniz gerekiyorsa koyu mavi veya siyah renkli ve düz renkli kumaşlı olanları tercih edin. Böylece kıyafetiniz daha ciddi görünecek ve profesyonel olarak etrafınızda daha etkili bir izlenim bırakacaksınız.

İş dışında takım elbise giymek isterseniz özellikle gece bir eğlence mekanına gidiyorsanız siyah veya mavi renkleri tercih edin. Gündüz saatlerinde bir düğüne veya açık havada bir etkinliğe gidecekseniz açık renkli ve spor görünümlü takım elbise giymeniz daha uygun olacaktır.

Gündelik yaşamda giyiminize kimse karışmayacak ama dikkatli seçimler yapmaya çalışın. Sabah giyinirken gün içinde nerede olacağınızı ve hava durumunu düşünün. Söylemeye gerek yok, spor salonu, alışveriş merkezi, doğa gezisi veya bir konser için farklı biçimde giyinmelisiniz. Bunun için de gardrobunuzu zengin tutmaya çalışın çünkü her durum için uygun renk ve modelde bir kaç farklı gömlek, pantolon veya ayakkabı sahibi olmalısınız.

Giysilerde Renk Uyumu Çok Önemlidir

Türkiye koşullarında erkeklerin giyiminde üç renk ağır basıyor, mavi, siyah-gri ve kahverengi. Ne yazık ki erkekler kadınlar gibi her istedikleri renkte kıyafet giymezler. Örneğin erkeklerin günlük yaşamda sarı bir pantolon giydiği çok görülmez. Bir erkek olarak çok sıra dışı veya dikkat çekici giyinmek istemiyorsanız bu üç ana renkteki kıyafetleri tercih edersiniz. Fakat böyle yapmanız gerekiyor mu? Yani kıyafetleriniz ile dikkat çekmeniz, tabi komik olmadan, iyi bir şey değil mi?

Giydiğiniz her kıyafetin gömlek, pantolon veya kemer gibi parçaları birbirine renk ve model olarak uyumlu olmalı. Örneğin kahverengi ağırlıklı kıyafetler seçtiyseniz diğer tamamlayıcı parçalar da bu renkte olmalıdır. Bu aslında o kadar zor değil, işin püf noktası kıyafetlerinizi satın alırken buna dikkat etmeniz ve hepsini bir takım olarak almanız. Bu arada erkeklerin giyinirken yaptığı önemli hataları gözden geçirmenizde yarar var.

Bunun için kıyafetlerinizi alışveriş sırasında bir takımın parçaları olarak düşünün. Renk uyumu sağlamak için alacağınız parçaları yanınızda taşıyın ve diğer yeni alacaklarınızla yan yana koyarak karşılaştırın. Böylece alışverişten eve döndüğünüzde birbirine tam uyumlu kıyafetleriniz olacaktır. Bunları askıya bir takım olarak asın ve gerektiğinde birlikte giyin.Son

You may also like...