Kadınlarda Orgazm

Orgazm cinsel ilişki sırasında kadında oluşan haz duygusunun tepe noktasıdır, her kadının bu sıradışı, etkileyici ve rahatlatıcı duyguları yaşaması gereklidir.

Bir cinsel ilişki sırasında erkekler kısa sürede orgazm olabildiği halde kadınlarda bu kısa süre içinde orgazm durumu oluşmayabilir. Toplumda eşiyle veya partneriyle yıllarca aynı yatağı paylaştığı halde cinsel ilişki sırasında uyarılma halinden daha ileriye gidemeyip orgazm yaşamamış kadınlar vardır. Kadınlarda orgazm olmama durumu çoğu zaman çiftler arasında göz ardı edilir fakat bu durumun bir sorun olarak kabul edilip çözümlenmesi gereklidir.

Orgazm Nedir?

Orgazm bir kadında ilişki sırasında cinsel organlar veya vücutta erotik uyarı sağlayan bölgelerin uyarılmasıyla ortaya çıkan şiddetli uyarılma ve zevk durumudur. Orgazm oluşumuna cinsel organlarda uyarılma yanında, memeler, bacaklar gibi uyarılabilen bölgelerden ortaya çıkan sinirsel uyarılar katkıda bulunur. Beyindeki sinirsel uyarılar ve dopamin (mutluluk hormonu), endorfin ve oksitosin (aşk hormonu) gibi hormon salgıları orgazm durumunu tamamlar.

Orgazm Sırasında Kadının Vücudunda Ne Olur?

Kadınlarda cinsel ilişki veya kendini tatmin (mastürbasyon) sırasında orgazm durumuna ulaşırken ve sonrasında cinsel uyarımlar ve vücuttaki belirtiler dört evre biçiminde ortaya çıkar. Bu evreleri kadının kendisinin veya partnerinin anlaması belirtileri izleyerek mümkün olabilir. Bunun yanında bir kadının bütün bu belirtileri sahte biçimde oluşturarak orgazm taklidi yapması olanaklı değildir.

Kadında Orgazm Evreleri
Kadında Orgazm Evreleri
(Büyütmek için tıklayın)

Birinci Dönem: Uyarılma. Cinsel uyarılmanın sonucunda ilk olarak cinsel organlar etrafındaki damarlarda kan dolaşımı artar. Vajina girişinde bulunan salgı bezlerinin yaptığı salgı ile vajina kayganlaşır. Klitoris de genişlemeye ve uzamaya başlar. Meme uçları daha sertleşir ve dikleşir. Cinsel uyarılma sırasında boyun etrafında, karnın üst tarafında ve memelerde cilt renginde bir koyulaşma olacaktır. Genel olarak bütün vücutta kaslarda hafif bir kasılmayla kan basıncı ve kalp atım hızında artış olur.

İkinci Dönem: Plato. Vajina duvarının dışarıya yakın kısmında kan damarlarının genişlemesi ile vajina girişi biraz daralır. Bu daralma orgazm oluşumunda önemli olan öncü belirtilerden biridir. Klitoris tekrar küçülür ve uyarılara duyarlılığı azalır. Bu dönemde memelerin genişlemesi ve meme uçlarının dik duruşu genellikle devam eder. Kadının vücudunda kaslarda gerginleşme artmaya devam eder, kalp atım hızı, kan basıncı ve soluk alıp verme hızı artmaya devam eder.

Üçüncü Dönem: Orgazm. Bu dönemde kadında psikolojik olarak etraftaki uyarılara karşı algılamanın kesilmesi durumu ortaya çıkar. Özellikle klitoris etrafından başlayarak bütün vücuda yayılan bir sıcaklık hissi oluşur. Birçok kadında ayrıca cinsel organların etrafında titreme hissi oluşabilir. Vajinanın girişinde ve anal bölgede kas kasılmaları vardır. Bu kasılmalar ritmik olarak devam eder ve sayısı 10-15 kadar olabilir. Bu kasılmaların sonuna doğru biraz aralıkları uzar ve şiddetleri azalır. Orgazmın başlamasından birkaç saniye sonrasında rahimde kasılmalar başlar. Bütün vücutta kaslar istemsiz olarak kasılabilir. Boyun, eller, kollar, ayaklar ve bacaklarda kasılmalar olabilir. Kalp atım hızı, solunum hızı ve kan basıncı en yüksek düzeydedir. Kalp atım hızı normalin iki katına çıkabilir.

Dördüncü Dönem: Çözülme. Orgazm sonrasındaki bu dönemde kadın vücudu yavaş yavaş uyarılma öncesi duruma döner. Cinsel organlardaki kan dolaşımının yeniden eski durumuna gelmeye başlaması ile vajen ve çevresindeki dokular eski durumlarına döner. Memeler ve meme uçları tekrar küçülür. Kalp atımı ve solunum hızı tekrar normal haline gelir. Böylece orgazm sonuçlanmış olur, kadının hissettiği cinsel haz duyusu kaybolur.

Kadınlar Orgazmı Nasıl Hisseder?

Orgazm yaşamamış bir kadınsanız öncelikle orgazmın normal yaşamda hissedilmeyecek çok farklı duygular ve belirtiler ile oluştuğunu bilmelisiniz. Önceden orgazm olmamış bazı kadınlar yanlışlıkla yukarıdaki anlattığımız evrelerin birinci veya ikincisine ulaşmayı orgazm olmak olarak kabul eder. Halbuki orgazm cinsel ilişki sırasında sadece zevk hissetmek veya vajina içindeki salgıların artması değildir, çok daha güçlü belirtileri vardır.

Fransızlar orgazmı “le petit mort” yani küçük ölüm olarak adlandırır. Orgazm olan kadınlar bu sıradaki duygularını çoğu zaman tarif etmekte zorlanır veya başka bilinen şeylere benzeterek anlatmaya çalışırlar. Örneğin, kadınlar “yanımdan son derece gürültülü ve sarsıntı yaratan bir tren geçmiş gibi oldu”, “derimin altında çok sayıda elektrik boşalması oldu” veya “önce bütün vücudumun kasıldığını sonra derin bir rahatlama hissettim” gibi sözler kullanır. Sonuç olarak bir kadının orgazm olması yaşamındaki en güçlü zevk anları olacaktır ve bütün kadınlar bu duyguları hissetmelidir.Son

You may also like...