Orgazm Taklidi Yapmak Doğru Değil

Kadınlar cinsel ilişki sırasında orgazm taklidi yapabilir mi? Erkekler kabul etmese de kadınlar ve bilimsel araştırmalar bunun doğru olduğunu söylüyor.

Başrollerini Billy Crystal ve Meg Ryan’ın oynadığı 1989 yapımı Harry Sally’yle Karşılaşınca (When Harry Met Sally) filmindeki sahneyi çoğu sinema meraklısı anımsar. Bu filmde kadın kahramanımız Sally (Meg Ryan) ve Harry (Billy Crystal) uzun bir otomobil yolculuğu sırasında kadınların orgazm taklidi yapabileceği konusunda anlaşamaz. Harry buna inanmamaktadır ve kadın arkadaşlarının cinsel ilişki sırasında orgazm olduğuna emindir. Sally mola sırasında restorantta masada otururken diğer müşterilerin şaşkın bakışları altında inandırıcı bir orgazm taklidi yapar.

Harry Sally’yle Karşılaşınca (When Harry Met Sally) Filminde Orgazm Taklidi Sahnesi
Harry Sally’yle Karşılaşınca (When Harry Met Sally) Filminde Orgazm Taklidi Sahnesi (Büyütmek için tıklayın)

Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapıyor?

Güvenilir kaynaklarda kadınların ifadelerine bakarsak cinsel ilişki sırasında orgazm taklidi yapmak beklenenden daha sık olan bir durum. Örneğin bu konuda 2010 yılında 101 kadına soru sorularak yapılan bir araştırmada(1) kadın katılımcıların %67 oranındaki kısmı cinsel ilişki sırasında orgazm taklidi yaptığını belirtmiş. Bu araştırmada kadınlar orgazm taklidi yapmalarının en sık nedenlerini, ilişki sırasında orgazm olmayı beklemediği, partnerin duygularını incitmemek veya partneri memnun etmek biçiminde açıklamış. Orgazm taklidi yapan 453 kadının düşüncelerinin belirtildiği 2012 yılında yapılan bir araştırmada(2) bu davranışın nedeni aldatılma riskini azaltmak ve partner ile daha uzun süre birlikte olmaya devam etme isteği olarak gösterilmiş.

2021 yılında 1168 kadının görüşleri alınarak yapılan bir araştırmada(3) ilişkinin kısa veya uzun olması durumuna göre %38 ile %62 arasında orandaki kadın cinsel ilişki sırasında orgazm taklidi yaptığını belirtmiş. Bu araştırmada daha önceden orgazm sorunu yaşayan veya eğitim düzeyi düşük (üniversite mezunu olmayan) kadınlarda orgazm taklidi yapma sıklığı daha fazla bulunmuş. Bu durumda partneri karşısında kendine güveni az olan kadınların daha sıklıkla orgazm taklidi yaptığı sonucu çıkıyor.

Orgazm Taklidi Erkekler Tarafından Kolaylıkla Anlaşılabilir

Cinsel ilişki sırasında kadınların orgazm taklidi yapmasının beklediğimizden daha sık görülen bir davranış olduğunu biliyoruz ama bunu başarmak oldukça zor olmalı. Orgazm sırasında kadınların vücudunda uyarılma döneminden başlayarak orgazma kadar olan dönemde oldukça karmaşık belirtiler ortaya çıkıyor. Bu nedenle bir kadının bütün belirtilerini göstererek orgazm taklidi yapması olanaksız.

Erkekler tarafından biraz dikkat edilirse kadınlarda gerçek orgazma ait belirtiler kolayca anlaşılabilir. Orgazm öncesinde kadında cinsel uyarılma nedeniyle memeler genişler ve meme uçları sertleşir, kalp atımı sayısı ve soluk alıp verme hızı artar. Orgazm başladığında kadında bir süre etraftaki uyarılara karşı algılama kesilir. Bütün vücutta hissedilir bir biçimde ateş yükselmesi ortaya çıkar. Vajinanın girişinde ve anal bölgede ritmik olarak kas kasılmaları başlar. Bütün vücutta örneğin boyun, eller, kollar, ayaklar ve bacaklarda istemsiz olarak kasılmalar olabilir.

Yukarıda bir kısmını anlattığımız belirtileri bir kadının sahte olarak oluşturması olanaklı değil. Cinsel ilişki sırasında erkeğin bu belirtilerin oluştuğunu görmemesi büyük olasılıkla kadının orgazm olmadığı gösterir. Böyle bir durumda erkeğin ve kadının ilişkiyi veya evliliği karşılıklı olarak daha sağlıklı biçimde devam ettirmesi için bu sorunu çözmesi gerekir.

Kadınlar Kendini Orgazm Taklidi Yapmak Zorunda Hissetmemeli

Cinsel ilişki sırasında erkek ve kadın birbirlerinin duygusal gereksinimlerini göz önünde bulundurmalı. Sadece bir tarafın çıkarına uygun bir cinsellik, eşler arasındaki duygusal dengenin bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında bir kadın orgazm taklidi yapma gereği duymamalı. Kadın orgazm sorunu yaşıyorsa bunun olası nedenleri düşünülerek sorunlar çözülmeli.

İlk olarak kabul edilmesi gereken konu, erkek ve kadının orgazm olması için gereken cinsel uyarıların farklı olduğunu kabul etmektir. Kadınların orgazm olması için erkeklere göre daha uzun süre cinsel uyarı gerekir. Bu yüzden cinsel ilişki için uzun süre ayrılmalı ve erkek kadının uyarılma durumuna göre kendi orgazm zamanını geciktirmeli.Son

Kaynaklar

1 – Men’s and women’s reports of pretending orgasm (2010)
2 – Do Women Pretend Orgasm to Retain a Mate? (2012)
3 – Faking Orgasm: Relationship to Orgasmic Problems and Relationship Type in Heterosexual Women (2021)

You may also like...