Bu Gebelik Nasıl Oldu?

Bir gebeliğin ortaya çıkması çoğu zaman eşler için bir sürprizdir fakat bazen hiç beklenmeyen bir anda gebelik olabilir. Bu nasıl olduğu bilinmeyen gebeliklerin aslında bir öyküsü var, burada bu öykülerin bazılarını okuyacaksınız.

Doğum Kontrol Hapını Unutmak

Bazı eşler gebelikten korunma yöntemlerini örneğin doğum kontrol haplarını çok iyi kullanırlar. Fakat bazen bir yolculuk veya unutkanlık yüzünden kadın tarafından haplardan biri kazara kullanılmaz veya geç kullanılır. Doğum kontrol hapının özellikle yumurtlama gününe yakın zamanlarda unutulması veya düzensiz kullanılması sürpriz bir gebelikle sonuçlanabilir. Doğum kontrol hapları kadınlarda yumurtlamayı durdurur ve rahmin olası bir gebelik için hazırlık yapmasını engeller. Fakat doğum kontrol hapları, yan etkilerinin az olması için çok düşük dozda üretilirler. Böyle olunca hapı zamanında almamak ya da unutarak hiç almamak büyük bir hata olabilir. Doğum kontrol hapları kadınlar tarafından son derece düzenli kullanılmalı, kullanım sırasında kesinlikle ara verilmemelidir.

Güvenli Korunma Yöntemi Kullanmamak

İstenmeyen gebeliklerden korunmak için bazı çiftler kondom (prezervatif) veya geri çekme yöntemi (coitus interruptus) kullanırlar. Bu iki yöntem de güvenilir değildir ama kolay olduğu ve bazen yıllarca sorun yaşamadıkları için bu yöntemleri uygulamaya devam ederler. Fakat eşler her seferinde kendinden emin olsa da bir gün adet gecikmesi olur ve gebelik belirtileri başlar. Kondomlar bazen ilişki sırasında gözle görülemeyecek kadar küçük bir yerden delinebilir. Erkekler geri çekme yöntemini uygularken çok dikkat etseler de bazen önceden farkına varılmayan küçük bir boşalma yaşayabilir. Erkeklerdeki bu erken boşalma sırasında bir miktar sperm de gelebilir ve sürpriz bir gebelik olabilir.

Bazı çiftler kadındaki yumurtlama gününü hesaplayıp buna göre ilişki sırasında önlem alırlar. Adetten hemen sonraki veya önceki günler yumurtlama zamanına yakın olmadığı için ilişki olursa gebelik olma şansı çok az veya yoktur. Buna “takvim yöntemi” denir ve yıllarca sorunsuz biçimde kullanan çiftler var. Fakat doğurgan çağdaki kadınlar hiçbir zaman “bende gebelik olması olanaksız” diye düşünmemeli. Bazı adet dönemlerinde yumurtlama gecikebilir, böylece güvenli kabul ettiğimiz sonra olması gereken adetin öncesindeki döneminde gebelik olabilir. Diğer yandan adet yerine az veya çok bir kanama olur, bunu eşler adet olarak düşünerek yanılırlar. Takvim yöntemi en az güvenilir yöntemlerden biri ve bunu kullanan çiftlerde gebelik oldukça sık görülür.

Bir Kaza Sonucu Gebelik Olması

Bazen eşler özellikle genç çiftler kıyafetleriyle veya biraz soyunduktan sonra birbirine sürtünerek ilişki benzeri bir şey yaparlar. Bu tür bir yakınlaşmanın sonunda çoğunlukla erkekte boşalma olur. Böyle bir durumda bile eğer spermler kadında vajinanın yakınına bulaştıysa gebelik olabilir. Spermler hareketli olduğundan vajina dışından içeri girebilir ve zaman içinde hareket ederek rahmin içine hatta yumurtlama olduysa yumurtaya kadar ulaşabilirler. Bunun için bildiğimiz gibi bir cinsel ilişkinin olmasına da gerek yok, hatta bazen bir kadın bakire iken bile gebelik olabilir. Gebelikle ilgili duyduğunuz bazı şehir efsanelerinin kaynakları sanıyorum böyle durumlar olmalı.

Beklenmeyen Bir Zamanda Gebelik Olması

Daha önce söylediğimiz gibi doğurgan yaştaki bir kadında gebelik olması tamamen olanaksız olan bir dönem yok, buna bir doğumdan hemen sonrasındaki veya menopoz öncesindeki dönemler dahildir. Doğumun hemen sonrasında anneler bebek emzirmeye başlarlar, hem doğumun etkileri hem de emzirme yüzünden adetler düzensizdir. Hatta bazen emzirme döneminde bazı kadınlar hiç adet görmeyebilir. Adet olmamak, yumurtlama olmayacağı ve sürpriz gebelikler olmayacağı anlamına gelmez. Doğum sonrasında adet olmadan gebe kalan ve zamanı gelince tekrar doğum yapan kadınlar vardır. Benzer bir durum da kadınlarda 50 yaşından sonra menopoz öncesi dönemde görülür, yani adetler yoktur veya düzensizdir. Menopoz öncesi dönemde az bir olasılık olsa da yumurtlama ve sonrasında gebelik olabilir, bu biçimde 50 yaşından sonra anne olan çok kadın var. Yaşamın geç bir döneminde gebelik olması hem anne hem de bebek için risk taşır.

Gebelikten Korunma İçin Son Söz

Burada şehir efsanesi olmayan gerçekten yaşanmış sürpriz gebelik öykülerini okudunuz. Bu şaşırtıcı gebeliklerin bazıları aileyi sevindirir ama bazı gebelikler de annede sağlık sorunlarına veya eşler arasında psikolojik sorunlara neden olabilir. Gebelikler ve doğum olacak olması her zaman güzel bir olaydır ama gebeliğin başlangıcında ailenin şiddetli bir fırtına yaşaması da çok üzücü. Bu yüzden evli olmasanız bile olabilecek en güvenilir yöntemler ile istenmeyen gebeliklerden korunun. Eğer şüpheli bir cinsel ilişki olduysa bir uzman doktordan yardım almaktan çekinmeyin. İstenmeyen gebeliklerde en korkulacak durum geç kalmak, bazen çiftler gebelik olmayacağını varsayarak çok önemli olan ilk günleri boşuna geçiriyor.Son

You may also like...