Vajinismus (Cinsel İlişkide Zorluk)

Vajinismus, basit bir tanımla kadınlarda vajinanın etrafında bulunan kasların istemsiz olarak kasılmasıyla cinsel ilişki sırasında zorluk yaşanmasıdır. Bazı şiddetli vaginismus durumlarında cinsel ilişki düşüncesi bile kadının vücudunda kasılmalara neden olur, böylece cinsel ilişki daha başlangıçta olanaksızlaşır. Evli çiftlerde şaşırtıcı olarak beklenenden daha sık görülür, bazen de tedavisi için üzerinde yeterli olarak durulmadığı için sorun yıllarca devam edebilir.

Vajinismus Nasıl Olur?

Vajinismus durumunu anlamak için kadın cinsel organlarının yapısını biraz bilmek gerekiyor. Biliyorsunuz vajina rahim ile dışarısı arasında bağlantı sağlayan bir organdır. Vajina etrafında ise cinsel organların yapısınını destekleyen bağlar ve kaslar bulunmakta. Vajinismus durumunda özellikle vajinanın dışarı kısmına yakın kaslarda cinsel ilişki denemeleri sırasında istemsiz kasılmalarla vajina daralmaktadır. Bu sorun olduğu durumlarda vajinanın etrafında bulunan bu kasların kasılması yanında bacakların kapanması veya bütün vücutta cinsel ilişkiyi önleyecek biçimde kasılmalar da görülür.

Vajinismus durumunun birçok nedeni olabilir. Belki de en sık görülen nedenler kadınların özellikle çocukluk dönemlerinde yaşadıkları kötü cinsel deneyimler ya da cinsellik konusunda aldıkları kötü eğitimdir. Bazı kadınların çocukluk döneminde tacize uğraması ya da erkekler konusunda aşırı korumacı bir eğitim alması durumunda ilerideki dönemlerde bilinç altında cinsellik konusunda saplantıların yerleşmesine neden olmaktadır.

Belki de bilmiyorsunuz, bu durum evli çiftlerde tahmin ettiğinizden daha sık görülmekte. Birçok çift bu sorunla karşılaşsa bile bunu toplumdan saklamakta. On yıllık evli olduğu halde vaginismus nedeniyle bir kere bile cinsel ilişki yaşamamış çiftler vardır. Böyle bir durumda çiftler sorunlar yaşamakta hatta bazen birbirlerini suçlayarak evliliklerini sonlandırmaktadır. Başka bazı çiftler de aynı nedenle eşler birbirine saygı ve suçluluk duyguları içinde bağlanmakta. Fakat sorunu görmezlikden gelmek çözümü daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Vajinismus Tedavisi Oldukça Kolaydır

Bu sorunu yaşayan çiftler çözümün kolay olduğunu bilseler belki bir gün bile beklemeden tedaviye başlardı. Gerçekten vaginismus sorunu bazı tedavi yöntemleriyle biraz uzun sürse de etkili bir biçimde ve hiç kimsenin canı yanmadan sona erer. Bu nedenle böyle bir sorununuz varsa gecikmeden tıbbi yardım almalısınız.

Sorunun çözümü davranış tedavisi, ilaç tedavisi veya nadiren cerrahi yöntemlerle olur. Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağına ilgili doktorla çiftin görüşmesi sonrasında karar verilecektir. Tedavi yöntemi hangisi olursa olsun genellikle yüz güldürücü sonuçlar alınır. Tedavi süresi de bazen çok kısa olabilmektedir. Bazı çiftlerde ilk görüşme sonrasında yapılan cinsel ilişki denemesi sırasında sorun çözülebilmektedir.

Davranış Tedavisi. Bu tedavinin ilk amacı kadının cinsel ilişki sırasında heyecanını yenmektir. Bunun için vajinaya kontrollü bir biçimde kadının kendi parmağı ya da özel bir biçimi olan değişik kalınlıklardaki plastik çubuklar sırayla sokmaya çalışılır. Bu tedaviler sırasında kullanılacak yöntemi ve uygulama hızına doktorunuz karar verecektir. Tedavi birkaç ay sürebilir ve bitiminde sorun çözülmüş olacaktır.

İlaç Tedavisi. Bu tedavi yöntemleri gerçekte oldukça sınırlı olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla lokal olarak etkili ağrı azaltıcı kremler veya hafif etkili sakinleştirici ilaçlar kullanılır. Gördünüz gibi bu tip ilaçlar sorunun nedenini yok etmemekte. Bu tedavi çoğunlukla davranış tedavisine destek olarak tercih edilmektedir.

Cerrahi Tedavi. Nadiren vajinada veya kızlık zarında yapı bozukluğu varsa cerrahi yöntemlerle düzelterek cinsel ilişki sırasında yaşanan zorluklar engellenebilir. Sonuçta cinsel organlardaki bir yapı bozukluğu nedeniyle olan cinsel ilişki bozuklukları vajinismus sınıfına girmez ama bu tip yakınmaları olan her kadının jinekolojik muayene olması gereklidir.Son

You may also like...