Arkadaşlık Siteleri

Arkadaşlık Sitelerini Kullanarak Karşı Cinsten Arkadaş Bulmak – Günlük yaşam içinde karşınızda doğru kişi çıkmadıysa hemen umutsuzluğa kapılmayın, gelişmiş teknolojinin bize sunduğu kullanışlı ve etkili bir yöntem var; arkadaşlık siteleri.

Herkesin kabul edeceği gibi sohbet etmek, sosyal etkinliklere katılmak veya evlenmek için öncelikle karşı cinsten uygun birisi ile tanışmalıyız. Karşı cinsten uygun bir arkadaş bulmak bazı durumlarda rastlantıların veya akıllıca atılan birkaç adımın etkisiyle kolayca olur. İnternetin olmadığı eski günlerde karşı cins ile tanışmak için en çok işe yarayan yöntemler sosyal etkinliklere katılmak örneğin bir derneğe üye olmak, gezilere katılmak veya kalabalık bir bara gitmek gibi yöntemlerdi.

Bu eski yöntemler günümüzde hala geçerli ve işe yarıyor ama bunların bir eksikliği tanıştığınız bir kişi hakkında bilgi sahibi olmak için uzunca bir süre arkadaşlık yapmanız gerekmesi. Her karşılaştığınız kişiyi biraz tanımak için haftalarca zaman kaybetmek istemiyorsanız, hem yeni adayları hem de bu kişiler hakkında bilgilere kolay erişmek için arkadaşlık sitelerine üye olabilirsiniz. Bu sitelerde kişilerin kendi hakkında yazdıkları bilgilere bakarak hem zamandan kazanmış hem de karşı tarafı kırmamış olursunuz.

Arkadaşlık Siteleri Nasıl Kullanılır?

Arkadaşlık sitelerine bir bilgisayar ile araştırma yaparak internet adreslerinde veya mobil cihazlar kullanmayı tercih ederseniz uygulama mağazalarından indirdiğiniz uygulamalar aracılığıyla üye olabilirsiniz. Arkadaşlık sitelerine diğer sosyal medya siteleri gibi kolayca üye olabilir ve hemen karşı cinsten kişilere ait profiller arasında araştırmaya başlayabilirsiniz.

Arkadaşlık sitelerinin bir avantajı, bilgisayarınız veya cep telefonunuzun ekranında karşı cinsten bir kişiyle karşılaştığınızda onun da sizin gibi arkadaş aradığı konusunda emin olabilirsiniz. Böylece bu kişiyle fazla çekinmeden sitenin işleme biçimine uygun biçimde iletişim kurmaya çalışabilirsiniz.

Arkadaşlık sitelerinde gereksiz yere zaman kaybetmemek ve istediğinizi kolayca elde etmek için sitenin veya mobil uygulamanın işleyiş biçimine dikkat etmelisiniz. Bazı arkadaşlık sitelerinde kişilerin karşılıklı birbirini beğenmesi istenir. Bazı arkadaşlık sitelerinde ise her gün belli sayıda mesaj ve beğeni hakkınız vardır.

En İyi Arkadaşlık Siteleri

İnternette veya cep telefonunuz ile mobil uygulamalarda biraz araştırırsanız neredeyse sayısız arkadaşlık sitesi bulunduğunu göreceksiniz. Fakat bunlardan büyük bir çoğunluğunun çok az sayıda üyeleri var ve etkili çalışmıyor. Hepimizin bildiği gibi sosyal medya siteleri kurulduğu ilk yıllarda birden popüler olabilir veya zaman içinde sanal toplum içinde albenisini yitirebilir. Rastgele bir siteye üye olmak, enerji ve zaman kaybetmek yerine Türkiye’de günümüzde çok kullanılan arkadaşlık siteleriyle ilgili bilgi için aşağıdaki kısa incelemeyi okuyun.

Siberalem.com

Türkiye kaynaklı bu arkadaşlık sitesi neredeyse internetin Türkiye’de ilk kullanıldığı günlerden beri varlığını sürdürüyor. Bu sitenin Türkçe olması ve eskiden beri biliniyor olması çok sayıda erkek veya kadın kullanıcının Siberalem’i seçmesini ve aktif olarak kullanmasını sağlamakta. Siberalem’de ücretsiz üyelik ile gördüğünüz profillere beğeni (Aşk Oyunu) yapabilir, “göz kırpma” ve mesaj yollayabilir veya okuyabilirsiniz. Bunun yanında profilinize göz atanları görme ve istediğiniz kişileri arkadaş listesine ekleme şansınız olacak.

Siberalem’de profilinizde sunmanız gereken bilgiler fazla değil, bu yüzden özellikle eklediğiniz fotoğraflarınızın ilgi çekici olması işe yarayabilir. Siberalem’de profil bilgileri için doldurmanız gereken maddelerin bazıları çok düşünülmeden hazırlanmış izlenimi veriyor, örneğin “sevdiğiniz markalar” veya “ilgilendiğiniz doğa bilimleri” gibi sorular var. Bu sorulara verdiğiniz yanıtların karşı tarafta olumlu bir etki yaratması uzak bir olasılık. Siberalem’deki en büyük sorun ücretsiz kullanıcılara mesaj gönderme ve profil beğenme gibi birçok özelliğin son derece kısıtlanmış olması. Bunu aşmak için sunulan ücretli üyelik fiyatı diğer yabancı kaynaklı arkadaşlık sitelerine yakın düzeyde.

OkCupid.com

OkCupid hem masa bilgisayarı hem de mobil cihazlardan üye olarak kullanabileceğiniz bir başka arkadaşlık sitesi. Bu siteyi diğerlerinden farklı kılan özellik üyelere yaşam tercihleri konusunda çok sayıda soru yönelterek bilgi verici bir profil yaratması. Bu sayede OkCupid içinde başka bir kullanıcının profilini incelerken aranızda ne kadar uyum olduğunu görme şansınız oluyor. Ayrıca sitenin kullandığı algoritma sorulara verilen yanıtlara göre karşı cinsten üyeleri birbirine yönlendiriliyor. Buna rağmen düşük uyum oranlı bir kişiye de mesaj gönderebilir veya profilini beğenebilirsiniz. Bu yüzden OkCupid özellikle kadınlar tarafından tercih edilen, çok kullanıcısı olan ve aktif olarak çalışan bir site.

OkCupid ile ilgili sorunlar da yok değil, örneğin websitesi ve mobil uygulamada Türkçe seçeneği yok. Bu nedenle OkCupid tarafından yaşam ve karşı cinsle ilgili tercih sorularına doğru yanıt vermeniz zorlaşacak. Fakat Türkçe seçeneğinin olmaması site ve uygulama tasarımının basit olması nedeniyle temel işlevleri kullanmak için büyük bir sorun yaratmıyor, İngilizce bilginiz fazla olmasa bile kolaylıkla başınızın çaresine bakabilirsiniz. OkCupid sadece profil beğenmeyi ve mesajlaşmayı ücretsiz olarak sunuyor. OkCupid ücretsiz kullanıcılara beğenenleri yani potansiyel olarak arkadaş olabileceğiniz kişileri görme ve mesaj gönderme şansı vermiyor. Bunu aşmak için ödemeniz gereken ücret ise diğer arkadaşlık sitelerine göre oldukça fazla.

Tinder.com

Tinder dünyada en beğenilen ve en fazla sayıda kişi tarafından kullanılan arkadaşlık sitelerinden biri. Çoğu kullanıcı mobil uygulamayı tercih etse de aynı işlevleri Tinder üzerinden masaüstü bilgisayar ile başarabilirsiniz. Tinder uygulamasını popüler yapan özellik basit ve kullanışlı olması. Tinder uygulamasında cep telefonunuza gelen şifre ile fazla soru veya ayar olmadan birkaç fotoğraf ekleyerek kolayca bir profil oluşturabilirsiniz. Bundan sonra yaşadığınız bölgede bulunan kişilerin profillerini inceleyip sağa kaydırarak beğenebilirsiniz. Karşı taraf da kendisini beğenen bir profili beğenirse karşılıklı mesajlaşma şansı elde edersiniz.

Tinder bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de özellikle gençler arasında popüler olsa da hatırı sayılır sayıda orta yaşlı kullanıcı var. Tinder kullanırken profil beğeni sayısı, sizi beğenen kişileri görme gibi özellikler için ücret ödemelisiniz. Tinder 30 yaş üzeri kullanıcılardan kısıtlamaları kaldırmak için biraz daha fazla ücret talep etmesi de ilginç bir pazarlama uygulaması.

Happn

İnternette Happn.com adresinde veya mobil cihazınızın uygulama mağazasında bulabileceğiniz bu arkadaşlık sitesi en basit çalışma prensipleri olan seçenek. Happn websitesini ve uygulamasını Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı sadece karşılaşmak istediğiniz cinsiyet, yaş aralığı ve bulunduğunuz yere yakınlığı seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Happn uygulamasında profil bilgileri için yaşınız, fiziksel özellikleriniz ve fotoğrafınız dışında kolayca dolduracağınız bazı sorular göreceksiniz.

Bu kısa süren üye olma sürecinden sonra Happn uygulaması ile yakın çevrenizde bulunan diğer kullanıcıları görüp profillerini inceledikten sonra beğeni ve Merhaba mesajı gönderme seçeneğiniz olacak. Eğer karşı taraf da sizi beğenirse karşılıklı mesaj gönderme şansınız olacak. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanıyorsanız günlük olarak profil beğenisi ve Merhaba göndermeniz kısıtlanmış durumda olduğunu göreceksiniz. Bunlar gibi veya başka kısıtlamaları da açmak için ücretli kullanıcı olmanız gerekli fakat Happn tarafından belirlenmiş ücretler oldukça düşük.

Arkadaşlık Sitelerinde Dikkatli Olun

İnternette araştırma yaparsanız arkadaşlık siteleri hakkında birçok olumsuz yorum ve şikayet olduğunu göreceksiniz. Arkadaşlık sitelerinin çok popüler olması nedeniyle kötü niyetli birçok şirket kullanıcıları maddi veya manevi zararlara uğratacak websiteleri veya uygulamalar sunuyor. Örneğin en çok rastlanan şikayet arkadaşlık sitesinin kullanıcının üyeliğini istenildiğinde sonlandırmaması ve kredi kartından para çekmeye devam etmesi.

Arkadaşlık sitelerinde karşı cins ile para karşılığı arkadaşlık yapan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bazı arkadaşlık siteleri üye olunca sahte kullanıcılardan beğeni ve mesaj gelmiş gibi gösterip ücretli üye olmak için teklif sunabilir. Neredeyse bütün arkadaşlık siteleri özellikle kadın kullanıcı sayısı düşük olduğu için sahte kadın profilleri yaratıyorlar. Sahte profilleri kullanıcının isminin Türk olsa da doldurduğu bilgilerin genellikle yabancı dilde olmasından anlayabilirsiniz. Bunun gibi nedenler yüzünden herhangi bir arkadaşlık sitesine üye olmak için eskiden beri bilinen ve çok sayıda kullanıcısı olanları tercih edin.Son

You may also like...