Thelma ve Louise

Louise (Susan Sarandon) bir restoranda garson olarak çalışmakta ve erkek arkadaşıyla sorunlar yaşamaktadır. Thelma (Geena Davis) ise eşinin evde baskıcı tavrından hiç hoşlanmamaktadır. Birgün iki arkadaş sıkıcı yaşamlarından birkaç gün olsun uzaklaşabilmek için birlikte arabaya atlayıp yola çıkarlar. Yolda başlarına gelen talihsiz olaylar yüzünden hayatlarındaki herşey değişecektir.

Thelma ve Louise
Thelma ve Louise filminden bir sahne
(Büyütmek için tıklayın)

Orijinal İsmi: Thelma & Louise
Gösterim Yılı: 1991
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel.

Bu gerçekçi film gösterime girdiği yıldan beri bütün dünyada kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın ve kadın-erkek eşitsizliğin bir simgesi oldu. Filmde, ABD gibi dünyanın diğer birçok ülkesine göre kadınların sosyal açıdan daha serbest olduğu bir ülkede bile kadınların kendi hayatları hakkında karar vermesinin hiç hoş karşılanmadığını görüyoruz.

Bu filmde bütün dünyada sevimliliği, çok yakışıklı olması ve mavi gözleri nedeniyle kadınların kalbini kazanan Brad Pitt’i sinemadaki ilk rollerinden birinde görüyoruz. Brad Pitt çok küçük yaşlarından beri yaşadığı küçük kentte etrafında ilgi toplamayı başarmıştı. Çocukluğunu geçirdiği kentten cebinde birkaç dolarla tek başına yola çıkıp Hollywood kapılarını çalmıştı.

Thelma ve Louise Filmini İzlemeniz Neden Gerekli?

Thelma ve Louise filmi bütün dünyada yaşanan kadın hakları sorunlarını cesaretli ve gerçekçi biçimde gösteriyor. Film izlerken kadın kahramanların başına gelen olayların erkek olsalardı büyük olasılıkla yaşanmayacağını anlamanız uzun sürmeyecek. Dünyanın çoğu yerinde kadınların evlerinden dışarı çıkarak yalnız olarak bir yolculuk yapması, bir eğlence yerine yanlarında erkek olmadan girmesi hatta otomobil kullanması neden garip karşılanıyor? Toplumda kadınlar hakkındaki önyargıların bazıları zaman içinde kaybolsa da daha çok sayıda çözülmesi gereken sorun var.Son