Menopozda Cinsel Yaşam

Sağlıklıysanız ve bir partneriniz varsa menopozda bile cinsellikten uzak kalmanıza gerek yok. Cinsellik güzel bir şeydir, hayatın her döneminde yaşanabilir.

Menopoz, kadınların büyük bir kısmını bu duruma psikolojik açıdan hazırlıksız bir haldeyken yakalar. Kadınlar her ne kadar menopozun yaşamlarının bir döneminde başlayacağını bilseler de bu olay gerçekleştiğinde oldukça etkilenirler. Menopozda hormonların değişimi vücutta ve ruhsal durumda bazı sorunlar oluşturabilir. Bu sorunların genel olarak kaynağı vücutta kadınlık hormonu (estrojen) etkisinin azalması ve menopozun yarattığı ruhsal çökkünlük (depresyon) halidir.

Menopozun başlaması kadınlarda cinsel organların salgılarında azalmaya da neden olur. Böylece kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı oluşabilir, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların görülme sıklığı artar. Menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunlar örneğin ruhsal çökkünlük (depresyon) nedeniyle alınan ilaçlar da cinsel isteksizliğe yol açabilir. Bu yaştaki kadınlarda sık görülen yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsellik konusunda olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Erkeklerle İlgili Sorunlar Kadınları da Etkiler

Kadınlarda menopoz döneminde cinsel istek azlığı yanında ilişki sıklığında da azalma görülür. Bu ikincisinin nedeni ise kadınlarda estrojen eksikliğinden çok partnere bağlıdır. Erkeklerin bu yaşlarda yaşadığı cinsel istek azlığı ve sertleşme zorluğu gibi sorunlar kadınların cinsel yaşamlarını da etkiler. Fakat günümüzde bu durum sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin sildenafil veya benzerlerinin kullanmaya başlamasıyla toplumun her kesiminde olmasa bile düzelmeye başladı.

Artık menopoz dönemindeki kadınlar da eşlerinden cinsellik konusunda istekler duymaya başladı. Üstelik toplumda ileri yaşlarda cinsellik konusundaki tabuların yavaş da olsa kalkmasıyla bu konu daha doğal karşılanmaya başladı. Günümüzde yaşam standartlarının artması ve bireylerin daha sağlıklı olmaları nedeniyle ileri yaşlarda cinsellik artık daha çok görülen bir durum.

Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar

Menopoz döneminde vajinadaki değişiklikler nedeniyle cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar daha sık görülür. Vajinada estrojen etkisinin azalmasıyla koruyucu salgılardaki azalma ve yararlı mikropların azalmasıyla menopozdaki kadınlarda daha kolaylıkla iltihabi hastalıklar oluşacaktır. Bunu engelleyebilmek için her iki partner de cinsel ilişki sırasında dikkatli olmalıdır.

İstenmeyen Gebeliklerden Korunmalısınız

Menopoza girerken sık görülen adet düzensizlikleri kadınları gebelik konusunda yanıltabilir. Bazı kadınlar bu dönemde gebelik olmasının olanaksız olduğunu düşünerek istenmeyen gebeliklerden korunmayı bırakır. Bazıları da bu adet gecikmelerini kanıksadığından gebelik olabileceğini hiç düşünmez. Bu gibi nedenlerden dolayı bu dönemde istenmeyen gebelikler sık olmasa da görülebilir. Bunu engellemek için için korunma önlemlerine çok dikkat etmelisiniz.

Menopozda Daha Canlı Bir Cinsellik İçin Çözüm Yolları

Kadınlar menopozun başlamasıyla yaşamlarının farklı ve önemli bir dönemine girdiklerini düşünürler. Fakat bir kadının bütün yaşam tarzını menopoza göre değiştirmesine de gerek yok. Bazı sağlık sorunlarının oluşması menopoz dönemindeki kadınları cinsellikten soğutacaktır ama yapılması gereken cinsel yaşamı eskiden olduğu gibi sürdürmeye çalışmak olmalıdır. Menopoza girdiğinizde yapacağınız aşağıda kısaca anlatacağımız yaşam stili değişiklikleri sizi daha sağlıklı ve cinsel yaşamınızı daha canlı yapacaktır.

Spor yapın. Düzenli olarak spor yapmanız kendinize güveninizi artıracak ve yaşama bakış açınızı değiştirecektir. Bunun yanında istenmeyen kilolardan kurtulup, uzun dönemde kalp sağlığınız için önemli bir yatırım yapmış olacaksınız. Bir spor merkezinde veya evinizde alacağınız araçlarla fitness çalışması yapabilirsiniz. Bunun yanında arada sırada da olsa yüzme, voleybol veya bisiklet sürme gibi fırsatları kaçırmayın. Hiç olmazsa yürüyüş yapın, fakat tempolu ve zaman içinde kalbinizin atım hızının atacağı biçimde yürümelisiniz.

Diyetinizi düzenleyin. Vücudunuzda gereksiz olarak yağ depolanmasına neden olabilecek gıdalardan uzak durun. Menopozda aşırı yağlı yemekler, hamurişi, kuruyemiş, şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Diyetinizi düzenlemek ve istenmeyen kilolardan kurtulmak ayrıca spor yapmanızı da kolaylaştıracaktır.

Sigara ve alkolden uzak durun. Bu alışkanlıklar vücudunuzun bütün organlarında kötü sonuçlanabilecek hastalıklara neden olabileceğini biliyorsunuz. Gereğinden fazla alkol almak uzun dönemde kilo artışı yapabilir. Alkolun cinsel isteği artırdığı konusunda yaygın bir inanış olsa da bu konu hakkında olumlu bilimsel bir sonuç yoktur.

Hormon tedavisi gerekebilir. Sıcak basması, yüzde kızarıklık ve ruhsal çökkünlük sosyal yaşantınızı etkileyecektir. Bu yakınmaları azaltmak hatta çoğu kez yok etmek hormon tedavisi ile olanaklıdır. Hormon tedavisi için uygun durumda olduğunuzu ve tedavi sırasındaki takipler için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

Vajinadaki kuruluk için içeriğindeki su oranı fazla olan herhangi bir kremi kullanabilirsiniz. Bu fazla yağ ve alkol içermeyen kremler çoğu zaman vajinada kuruluk sorununu çözebilir. Bunların yanında doktorunuzun önerisiyle estrojen içeren kremler de vajinadaki kuruluğun tedavisi için kullanılabilir.

Rahim ve yumurtalıkların alınması (histerektomi) ameliyatı olan kadınların cinsel yaşamlarında bir değişiklik yapmaları gerekmez. Toplumdaki inanışın tersine bu ameliyat sonrasında vajinada cinsel ilişkiyi engelleyen bir değişiklik oluşmaz. Fakat bu kadınlar da ameliyatın etkisiyle menopoza girdiklerinden bazı sağlık sorunları yaşayabilirler. Bunları engellemek için yukarıda anlattığımız çözüm yolları işe yarayacaktır.Son

You may also like...