Depresyon

Depresyon toplumda sık görülen ve sorun yaratan ruhsal hastalıklardan biridir. Bu sorun uygun ilaçlar veya davranış tedavisiyle etkili biçimde düzeltilebilir.

Türkiye’de bütün toplum içinde depresyon görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yaklaşık olarak %10 kadardır. Depresyon durumu olan kişilerde günlük işleri yapmak zorlaşır, işinde üretkenliği azalabilir, sosyal ilişkiler bozulabilir ve vücutta başka bedensel hastalıklar ortaya çıkabilir.

Depresyon Neden Olur?

Depresyon toplumsal, mesleki veya sosyal yaşam kaynaklı sorunlara karşı vücut tarafından ortaya çıkarılan geçici bir tepkidir. Vücut bu sayede kişinin ruh ve beden sağlığını bir dengede tutmaya çalışır fakat zaman içinde depresyon ortadan kalkmazsa veya uygun biçimde tedavi edilmezse sorunlar giderek ağırlaşabilir.

Bazen bedensel hastalıklar sonrasında, bazı ilaçların yan etkisi olarak veya bir hastalığın tedavisi sırasında depresyon görülebilir. Örneğin tiroid bezi hastalıkları, beyinde görülen kitleler veya diyette magnezyum, D vitamini ve triptofan eksiklikliği depresyon nedeni olabilir. Depresyon başlamasıyla duygular ve ödüllendirme ile ilgili beyin bölümleri olaya karışır ve beyin içinde bazı hormon dengesizlikleri ortaya çıkar.

Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri çok farklı biçimlerde görülebilir, bazı ilgisiz gibi görünen sağlık sorunları depresyon belirtisi olabilir. Bir kişide uzun süren nedeni belirsiz üzüntü hali, gerginlik ve boşluk hissi, umutsuzluk, karamsarlık, huzursuzluk, değersiz olma duygusu ve suçluluk hissi varsa depresyon düşünülmelidir. Ayrıca daha önce zevk alınan işleri yaparken aynı duyguları yaşanmıyor ve unutkanlık, yoğunlaşma zorluğu ve gereksiz kararsızlık varsa depresyon olduğu konusunda şüphe duymak gereklidir.

Depresyon olan kişilerde uyku bozuklukları, uykuda kötü rüyalar görme ve özellikle sabahları çok erken uyanma görülebilir. İştah bozukluğu, yemek alışkanlıklarında değişiklik, hızlı kilo verme veya alma depresyonun başka belirtileridir. Bir kişinin aklına sık olarak ölüm ve intihar etme düşünceleri gelmesi ağır depresyon olduğunu gösterir ve en kısa zamanda bir psikiyatri uzmanına başvurarak tedavi gereklidir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon belirtileri ağır bir durumu göstermiyorsa önleyici yöntemler ile kısa sürede normal yaşama geri dönülebilir. Aşırı iştahsızlık, eve kapanma, aşırı uyku, ölüm ve intihar düşünceleri olan ağır durumdaki depresyon için ilaç tedavisi gereklidir ve son yıllarda çok etkili ve yan etkisi oldukça az ilaçlar üretilmiştir. Bir psikiyatri uzmanına başvurarak kullanabileceğiniz bu ilaçlar depresyon sırasında ortaya çıkan hormon dengesizliklerini düzelterek tedaviye yardımcı olmaktadır.Son

You may also like...