Erken Boşalma

Neredeyse her erkekte bir çok kez erken boşalma görülebilir, bunun sorun olarak kabul edilmesi için her cinsel ilişkide tekrarlanması gereklidir.

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel sağlık sorunlarından biridir. Cinsel ilişki sırasında bazı erkeklerde daha ilk uyarılma sırasında, bazılarında vajinaya ilk giriş anında boşalma olabilir. Bazı erkeklerde de biraz daha sonra fakat kadının orgazm olmasından oldukça önce boşalma olur. Bu duruma yani erkeğin ve kadının istediğinden daha önce boşalma olup cinsel ilişkinin sonlanmasına erken boşalma denir.

Cinsel ilişki normalde kadının istediği bir anda veya kadının ve erkeğin orgazm olmasından sonra sonlanmalıdır. Erken boşalma yüzünden cinsel ilişki istenilen andan erken sonlanır, bu durum erkek ve kadın için tatminsizliğe, ayrıca ilişkinin geleceğinin tehlikeye girmesine neden olabilir. Daha önce söylediğimiz gibi neredeyse bütün erkekler erken boşalma yaşamış olabilir. Böyle arada sırada görülen erken boşalmanın nedeni uzun süre cinsel ilişki olmaması veya ilk anda olması gerekenden fazla cinsel uyarı yaşamak olabilir. Bu durumu normal kabul etmek gerekir, biraz daha deneyimli erkeklerin bileceği gibi zaman içinde başka cinsel ilişkiler sırasında boşalmanın süresi uzayacaktır.

Erkeklerde Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma, erkek için cinsel ilişkinin gerginlik kaynağı olduğu zamanlarda daha sık görülür. Özellikle erkekte kendine güvenin olmaması, cinsel deneyimsizlik, başarısızlık korkusu veya reddedilme korkusu erken boşalma nedeni olabilir. Birçok cinsel sağlık sorununda olduğu gibi erken boşalma da dengeli beslenmesi ve düzgün bir iş yaşamı olmayan, toplumdaki yerinden memnun olmayan erkeklerde daha sık görülecektir. Belki toplumda sık görülmese de eklememiz gereken bir erken boşalma nedeni de uyuşturucu kullanımıdır. Daha az sıklıkla prostat hastalıkları, damar sertliği, idrar yolu iltihapları ve cinsel organlarla ilgili yaralanmalar erken boşalma nedeni olabilir. Gördüğünüz gibi erken boşalmanın nedeni çoğunlukla ruhsal sorunlardır.

Erken Boşalmayı Engelleyen Çözüm Yöntemleri

Erken boşalmanın nedeni çoğunlukla ruhsal sorunlar olduğundan aşağıda anlatacağımız gibi davranış tedavileri bu durumun engellenmesinde etkili sonuçlar verecektir. Bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz üç yöntem vardır:

Sıkıştırma Tekniği. Cinsel ilişki sırasında erkekte cinsel haz artınca boşalmanın hemen öncesinde erkek penisini geri çeker ve kadın penisin ucunu avucunu kullanarak sertçe sıkıştırır. Bu sıkıştırma işlemi kısa sürede cinsel hazzın azalmasını ve erken boşalma olmamasını sağlayacaktır. Bu yöntem uygulanması biraz zor olsa da birçok çift tarafından başarıyla kullanılmakta.

Durdur-Başlat Tekniği. Gebelikten korunma yöntemlerinde bahsettiğimiz geri çekme yöntemine benzer biçimde yapılır. Erkek cinsel hazzın arttığı ve boşalmanın yaklaştığını hissettiği anda penisini vajinadan çıkarır ve bekler. Bu sırada ön sevişmede yaptığınız gibi okşama ve sohbet ile cinsel ilişkinin devamını sağlayabilirsiniz. Cinsel hazzın azaldığı bir anda tekrar ilişkiye devam edebilirsiniz. Böylece boşalma anını dakikalarca geciktirebilirsiniz, bu yöntemin iyi bir yanı da erkeklerde orgazmın daha güçlü biçimde olmasını sağlamasıdır. Bu geri çekmelerin zamanlaması çok önemlidir, zaman içinde bu yöntemi daha etkili biçimde kullanacaksınız.

Kegel Eksersizleri. Kadınlarda cinsel organların etrafındaki kasların güçlenmesi için kullanılan bu yöntem erkeklerde erken boşalmayı engelleyebilir. Bunu başarabilmeniz için önceden tuvalette idrarınızı yaparken denemeler yapmanız gerekli. İdrarınızı yaparken mesaneniz boşalmadan tam ortada durmayı deneyin, erkekler kolaylıkla idrarlarını bu biçimde tutabilirler. Bu tutma işlemi sırasında kullandığınız kasları cinsel ilişki sırasında boşalma öncesi kasarsanız idrarınızı tutmanıza benzer biçimde boşalmayı da engellersiniz. İşte buna Kegel eksersizi denir, erken boşalmanın engellenmesinde diğerlerine göre daha zor fakat etkili bir yöntemdir.

Erken Boşalma İçin Diğer Çözüm Yöntemleri

Burada belki de önceden bildiğiniz oldukça sık kullanılan iki yöntemi anlatacağız. Bunlardan ilki prezervatif kullanmaktır. Biliyorsunuz prezervatif cinsel hazzı azaltır, bu çoğu erkek tarafından istenmeyen bir durum olarak düşünülür. Bu istenmeyen etki erken boşalma sorunu yaşayan erkekler için etkili bir tedavi biçimi olabilir. Bunun yanında satın aldığınız yere sorarsanız geciktirici krem içeren prezervatifler de vardır. Bunlar üzerinde çok kaygan bir krem olduğundan cinsel ilişki sırasında uyarılmayı iyice azaltırlar ve erken boşalma üzerinde daha etkili olabilirler.

Buna benzer biçimde işe yarayan ikinci yöntem de kayganlaştırıcı veya lokal anestezik etkili kremler kullanmaktır. Cinsel ilişki sırasında penisin üzerine herhangi bir çeşit kayganlığı artıran krem sürerseniz cinsel uyarılma azalabilir. Bu tip kremlerin denenmiş bazı türleri “geciktirici krem” adı altında piyasada satılmaktadır. Bunları bulamazsanız yerine eşinizi rahatsız etmeyen başka bir krem de kullanabilirsiniz. Krem olarak diğer bir başka seçenek, yaralanmalarda kullanılan lokal anestezik kremler olabilir. Lokal anestezik kremler eczanelerde satılır, önce az miktarda kullanmaya başlayarak en etkili miktarı deneyerek bulabilirsiniz.

Erken Boşalmayı Engelleyen İlaçlar

Yukarıda anlattığımız yöntemler başarısız olursa bazı depresyon (ruhsal çökkünlük) ilaçları erken boşalmanın tedavisi için kullanılabilir. Bu ilaçlar ruhsal çökkünlük tedavisi için üretilmişlerdir fakat kullanımları sırasında bir yan etki olarak boşalmayı da geciktirdikleri görülmüştür. Bu etkinin başlaması için bu gruptan bazı ilaçlar ilk anda en az 15 gün veya bazıları sadece cinsel ilişki olacak günde kullanılır. Bazı ilaçlarda da etkinin devamı için devamlı kullanımı gerekebilir, fakat uzun süre ilaç kullanımı da beraberinde bazen ciddi olabilen yan etkileri getirecektir. Bu tip ilaçlar ayrıca kullanıcılarda orgazm gecikmesi de yapabilir veya bir süre kullanımdan sonra geciktirici etkisi kaybolabilir. Beklenenden fazla yan etkiler olan erkeklerde sadece cinsel ilişki olacağı günlerde kullanılan tipteki ilaçları deneyebilir. Sonuç olarak bu ilaçların erken boşalma tedavisinde ilk seçenek olarak düşünülmemesi gereklidir.Son

You may also like...