Neden Kilo Alıyoruz?

Neden Kilo Alıyoruz

Etrafımızda iki tür insan görürüz, biri fazla kilolu sürekli diyet yapan ve zayıflamaya çalışanlar ve bir de ne yerse yesin kilo almayanlar. Eğer siz de ikinci gruba yani kilo almayan kişiler grubundaysanız bu satırları okumanıza gerek yok, isterseniz çok daha eğlenceli başka bir sayfayı okuyabilirsiniz.

Şimdi kilo alma sorunu olan kişiler ile bazı gerçekleri konuşacağız. İlk gerçek vücudumuzun yaşlanması olacak, evet yaşlanıyoruz! Erkeklerde veya kadınlarda 35 yaşından sonra hücreler ve organlar değişmeye başlar. Hepimizin gördüğü gibi cilt, kemikler, damarlar dahil nerdeyse bütün organlar yaşlanmadan etkilenir. Fakat bizim konumuzla ilgili önemli bir başka değişiklik olarak kaslar küçülmeye başlar. Yaklaşık 35 yaşından sonra erkekler ve kadınlarda kas kitlesi geçen her on yılda %10 kadar azalmaya başlar.

Zayıf Kaslar, Gereğinden Fazla Yağ Dokusu

Yıllar geçtikçe kas kitlesinin azalması sonucunda günlük kalori gereksinimi de azalır, çünkü giderek azalan kas kitlesiyle hergün aynı işleri yapsanız bile vücudumuzun enerji gereksinimi daha az olacaktır. Örneğin merdiven çıkarken, evde iş yaparken veya sokakta yürürken eskisine göre giderek azalan miktarda enerji harcarsınız. Bunun yanında otuzlu yaşlardan sonra insanlar çoğunlukla meslek sahibi olur ve evlenir, daha durağan bir yaşantısı olmaya başlar. Bu yaşlardaki insanların gelirleri ve konforları da artmıştır, örneğin bir otomobil sahibi olmuşlardır. Yaş ilerledikçe vücuttaki enerji gereksinimin azaldığını ve dolayısıyla alınan gıdalarda ve yaşam tarzında değişiklik yapılması gerektiğini çoğu kişi bilmez. Durum böyle olunca insanların gündelik beslenmeleri sonucunda vücutlarına giren kalorinin iyice artması ve günlük aktivite sırasında kullanılması gereken kalorinin azalması kaçınılmaz sonucu doğurur; fazla kilolar.

Bu tür vücut yapısı olan kişilerin boylarına göre vücut ağırlığı oranı (BMI) normale yakın olabilir. Fakat vücuttaki kas kitlesinin azalması ile oluşan vücut ağırlığındaki düşüş, vücudun çeşitli bölgelerindeki yağ birikimi ile dengelenmiştir. İşte bu tür kilo alma toplumda en sık görülen tip. Toplumda böyle durumda olan yani orta yaşın üzerinde fazla kilolu kişilerin oranı ABD’de %35 kadar bulunmuş. İnsanların yaşam sürelerinin artması nedeniyle gelecekte bu oranın daha da artması beklenmekte. İleri yaş ile fazla kilolar birleşince özellikle kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı gibi sorunların başlaması ve beklenenden erken dönemde ölümler ile sonuçlanabilir.

Diğer Kilo Alma Nedenleri

Eğer fazla kilonuz varsa ilk olarak bir doktora muayene olup bir sağlık sorunu olmadığını öğrenmeniz gerekli. Bazen fazla kiloların hormon bozuklukları veya dengesiz beslenen kişilerde ortaya çıktığını görürüz. Tiroid bezinin az çalışması, şeker hastalığı, menopoz veya sürekli stres gibi sağlık sorunları hormon dengesizliği yaratarak fazla kilolara neden olabilir. Bu sorunların saptanması ve gerekli olan tedavi için bir doktordan yardım almanız gerekecektir. Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olursanız kilo vermeniz kolaylaşacak.

Kilo Vermek İçin Diyet Yapmayın

Vücutta yağ dokuları fazla olsa da fazla kiloları azaltmak için az kalorili diyet yapmak tamamen yararsızdır. Böyle yaparsanız vücuttaki enerji mekanizması organların çalışması için gerekli olan enerjiyi elde etmek için kas hücrelerini yıkmaya başlayabilir. Bu da zaten zayıflamış ve hacmi azalmış kas dokusunun daha da azalmasına neden olabilir. Ne kadar diyet yapsam da kilo almaya devam ediyorum, bu sözleri defalarca duydunuz değil mi? İşte bu yüzden çok fazla kilolu olsanız da diyet yapmamanız gerekli, yapmanız gereken sadece dengeli beslenmek. Çoğu zaman farkında değiliz ama vücutta enerji harcayan tek organ kaslar değil, iç organlar, kalp ve beynin çalışması için çoğu zaman kaslardan daha çok enerji yani kalori gerekir. İşte bu yüzden hiç hareket etmeseniz ve evde uyusanız bile vücudunuzdaki organların çalışması için yeteri kadar kalori almanız gerekli.

Annenizi Spor Yaparken Görmek!

Evet, neden olmasın? Bize kilo aldıran kısır döngüyü kırmak için yaşı 35’i geçen fazla kilolu kişilerin spor yapmaya başlaması gerekli. Hareketlerinizi sağlayan kasları güçlendirmek için aletle yapılan, ağırlık kaldırma veya koşu bandı gibi spor türlerini tercih etmeniz gerekli. Doğal olarak vücut geliştirme yapmayacaksınız, bu önerdiğimiz sporlar ile kaslarınızın çirkin biçimde belirginleşmesi olanaklı değil. İlk defa spor yapıyorsanız başlangıçta aşırıya kaçmayın, giderek daha uzun süreli ve zorlukta hareketler yapın. Düzenli olarak spor yapmak için bir spor salonuna üye olun ve mutlaka bir profesyonel spor eğitmeninden yardım alın.

Spor yaparken de aldığınız gıdalarda bazı değişiklikler yapmamız gerekli. Kasların gelişmesiyle artan protein gereksinimi için protein içeren gıdaları daha çok tüketin. Bunun yanında istediğinizi yemeye devam edeceksiniz ama şekerli ve hamurişi yemeklerden uzak durmanız iyi olur. Böyle yaparsanız aç kalmayacaksınız, kaslarınız güçlenirken spor yapmanın yarattığı hormonların etkisiyle kendine güveniniz artacak, daha mutlu bir insan olacaksınız ve kilo vereceksiniz. Yaşla birlikte ortaya çıkan kilo alımını engellemek için sadece bireysel olarak değil bütün toplum olarak savaşmalıyız. Çünkü bu sağlık sorunuyla baş etmek hiç kolay değil, çözüm basit önlemlerle, diyetlerle veya ilaçlarla olamaz, yaşam tarzınızın değiştirilmesi gerekiyor.Son

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...