Sözlük A B C Ç D

Sözlük A B C Ç D
A

Abortus

Gebeliğin 20 haftadan önce canlılığını kaybetmesi veya başka çevresel etkenlerden dolayı rahim dışına atılması durumu. Düşük.

AFP

İngilizce “Alpha Feto Protein” sözcüklerinin kısaltılmış biçimi. Bu madde özellikle anne karnındaki bebekte belkemiği ve beyin ile ilgili sakatlıkların olduğu durumlarda anne kanında ve bebek etrafındaki sıvıda (Amniyon Sıvısı) yüksek bulunur.

AIDS

İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) sözcüklerinin kısaltılmış biçimi. Bu hastalık HIV (Human Immunodeficiency Virus, İnsan Bağışıklık Yetersizliği Virüsü) adlı bir mikroorganizmanın yaptığı bu infeksiyondur. Bu infeksiyon sonucunda vücudun bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve bazen fırsatçı başka bir infeksiyon nedeniyle ölüm görülebilir.

Aile Planlaması

Bir ailenin istediği sayıda ve zamanda çocuk sahibi olmasının sağlanması yöntemi.

Amenore

Bir kadında adetin çocukluk çağında hiç başlamaması veya sonradan altı aydan daha uzun bir süre kesintiye uğraması.

Amniyon Sıvısı

Gebelik sırasında anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvı.

Amniyosentez

Gebelik sırasında anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvıdan (Amnion sıvısı) uygun bir biçimde iğneyle örnek alınması. Bu örnekte kromozom analizi veya bazı biyokimyasal testler yapılarak bebeğin sağlık durumu anlaşılmaya çalışılır.

Anal Seks

Cinsel ilişkinin anüs (makat) yoluyla yapılması.

Androjen

Erkeklerdeki cinsellik hormonu veya benzerleri, yani vücutta üretilen testosteron veya sentetik olarak üretilmiş ilaç olarak kullanılan benzeri hormonlar.

Androloji

Erkeklere özgü hastalıkları inceleyen tıp dalı.

Anestezi

Özellikle cerrahi müdahaleleleri kolaylaştırmak amacıyla ağrı yaratan durumlara karşı vücudun tamamı veya bir kısmının ilaçlarla hissizleştirmesi.

Anovulasyon

Kadınlarda yumurtalıklardan gelişmiş yumurtaların üretilmemesi durumu.

Anüs

Barsakların dışarı açılış yeri, makat.

Aseksüel

Cinsel duygular, tutkular veya özellikler olmaması durumu.

B

Barr Cismi

Kadınlarda X kromozomu yüzünden doku hücreleri içinde mikroskopla nokta görünümü. Buna özellikle ağızdan alınan sürüntüler ile bakılır, bazı genetik hastalıkların tanısı için önemlidir.

Bartolin Bezleri

Vajenin girişine yakın iki tarflı olarak bulunan bir salgı bezidir. Bu bezler özellikle cinsel uyarım sırasında salgılarını boşaltırlar.

Bel Soğukluğu

Neisseria Gonorhea adlı mikrop kaynaklı cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık. Gonore.

Biseksüellik

Her iki cinse de ilgi duyma durumu.

Biyopsi

Tanı konulması amacıyla hastalıklı dokulardan iğne ile veya keserek örnek alınması.

Braxton-Hicks Kasılmaları

Gebeliğin son aylarında günde en fazla birkaç kez gelen rahimde kasılma ve sancı hissedilmesi durumu. Bu sancılar genellikle dinlenince geçer, gerçek doğum sancıları ise dinlenince geçmez hatta zaman içinde şiddetini artırır.

C

Candida Albicans

Vajende mantar denilen hastalığı yapan mikrop. Bu hastalık sırasında süt kesiği gibi akıntı, kaşıntı ve idrar yaparken yanma vardır.

CVS

İngilizcede “Chorion Villus Sampling” sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Gebelik sırasında bebekte bir sakatlık şüphesi olduğu durumlarda özel bir yöntemle iğne ile plasentadan örnek alınması.

Ç
D

Davranış Tedavisi

Psikolojik bozukluklarda gözlenebilen davranışlar üzerinde durarak tedavi yöntemi.

Dış Gebelik

Gebeliğin rahmin dışında sıklıkla tubalar içinde yerleşmesi. Bu gebelikler sıklıkla fazla büyümeden hayatiyetlerini kaybederler, karın içinde kanamaya yol açtıklarından acil ameliyat gerekebilir. Ektopik Gebelik.

Diafram

Vajina üst kısmına yerleştirilerek üzerindeki sperm öldürücü madde sayesinde istenmeyen gebeliklerden koruyan küçük bir kase biçimindeki araç.

Dismenore

Adetlerden hemen önce veya adet sırasında başlayan şiddetli ağrı.

Dispareni

Cinsel ilişki sırasında ağrı olması.

Doğum Kanalı

Rahim ile dış cinsel organlar arasında bağlantı sağlayan organ. Vajina.

Doğum Kontrolü

Bkz. Aile Planlaması.

Düşük

Gebeliğin 20 haftadan önce canlılığını kaybetmesi veya başka çevresel etkenlerden dolayı rahim dışına atılması durumu. Abortus.

Op. Dr. Serdar Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

You may also like...